Ogródek bylinowy w donicy dla początkujących

0

Jeśli cierpicie na brak miejsca na nowa rabatę, lub tam gdzie chcielibyście ją stworzyć jest kostka betonowa czy deski tarasowe, to bez problemu możecie ukwiecić swoją przestrzeń za pomocą ogródka w donicach. Sama byłam posiadaczka takiej ‘przenośnej rabaty’ kilka lat temu, gdy wynajmowałam z rodziną dom na terenie angielskiej farmy – calutki podjazd był wybetonowany, ale ja miałam tam 20-to metrową rabatę bylinową posadzoną w donicach. Nadal kocham kompozycje ustawione z bujnie obsadzonych donic (dekoracyjne i jadalne) – szczególnie przy ogrodach dachowych, na patio, tarasie czy wokół ogrodowego stołu i ławeczki.

 

Fot. K Bellingham

Dąbrówka odm. 'Burgundy Glow’ posadzona w starym pojemniku po słodyczach.

 

Proponuję kilka ważnych punktów wyjściowych dla każdego, kto chciałby założyć swój własny ogród bylinowy w donicy:

1. Przed ustawieniem donic, skrzyń czy innych pojemników należy sprawdzić, jak dużo ciężaru może balkon lub dach udźwignąć i jak wygląda sprawa nieprzemakalności . Czasami warto skonsultować się z architektem.

2. Ogród w donicy obsadzony będzie żywą roślinnością – należy się bardzo dobrze zastanowić co i gdzie można posadzić. Nawet przy balkonie czy tarasie warto zacząć od prostego projektu czy szkicu i działać z encyklopedią oraz fachowym katalogiem roślin.

3. Dobierając pojemniki pamiętajmy, iż zbyt duża ilość ustawionych razem małych donic z pewnością sprawi, że dekorowana przestrzeń wyda się mocno pomniejszona. Na zakupach nie szczędź gotówki i zaopatrz się również w kilka większych donic czy skrzyń, aby stanowiły one główne punkty zainteresowania w kompozycji –  to właśnie na nich będą ‘zawieszali oko’ podziwiający rabatę goście. Małe doniczki, których może być więcej – będą ich dopełnieniem.

4. Planując ogród bylinowy w donicy dopasuj roślinność do naświetlenia. W miejscach zacienionych lub pół cienistych posadź bluszcze, hosty, żurawki i trawy ozdobne. W słonecznych możesz sięgnąć po jeżówki, rudbekie, czosnki ozdobne czy kocimiętki.

5. Do dużych skrzyń czy donic można posadzić drzewka, krzewy lub pnącza, które będą stanowić tło rabaty w donicach. Do uprawy doniczkowej świetnie nadają się między innymi jabłonki rajskie, lilak Meyera, bukszpan, ostrokrzew, azalie oraz glicynie czy powojniki.

6. Rośliny powinny być sadzone po 1,3 czy 5 sztuk w pojemniku (donicy czy skrzyni), gdyż w takich właśnie nieparzystych  kompozycjach wyglądają najpiękniej. 

7. Dobierając rośliny do ogrodu bylinowego w donicach postaraj się pracować z ograniczoną paletą barw. Jeśli przesadzisz z różnorodnością kolorów, to nasadzenia będą wydawać się pstre i z pewnością wpłyną na zmniejszenie optyczne dekorowanej przestrzeni.

 

Fot. K Bellingham

Żurawka z wilczomleczem, jasnotą plamistą  i bratkami w donicy. 

 

8. Osobom początkującym polecam rozpocząć zabawę z ogrodami w donicach od obsadzeń ziołowych. Nawet jedna skrzynka balkonowa obsadzona miętą, bazylią z tymiankiem czy poziomkami będzie dużym krokiem w stronę sukcesu, a taki jadalny ogródek w donicy z pewnością będzie doceniony przez całą rodzinę.

9. Jeśli doświadczenia z ogródkiem ziołowym w donicy będą dla Was sukcesem, to następnym razem można zaplanować także inne obsadzenia jadalne – warzywa i owoce. Donice z pomidorkami koktajlowymi, bakłażanem, papryczką chili, szczypiorem czy kolorowymi sałatami to nie tylko przyjemność estetyczna – te ‘jadalne’ piękności świetnie przydają się również w kuchni.

10. Bez względu na to czy uprawiacie w swoich doniczkowych ogrodach rośliny ozdobne czy użytkowe – zawsze musicie kierować się podstawowymi zasadami ich pielęgnacji. Najważniejsze z nich to dbanie o stan podłoża, regularne podlewanie i oczywiście przycinanie roślin.

 

Więcej pomysłów na ogródki w donicy znajdziecie w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply