Najpiękniejsze ogrody roku 2014

0

Od mini nowoczesnych aranżacji w mieście po rozległe ogrody na angielskiej wsi. Brytyjskie Stowarzyszenie Projektantów Ogrodów (SGD) wytypowało finałową listę najpiękniejszych projektów tego roku.

To już trzecia edycja konkursu „SGD Awards”. Nagrody stowarzyszenie przyzna w styczniu przyszłego roku, obecnie możemy poznać listę finałową projektantów i ich dzieł, które będą oceniane w zależności od kategorii, do której zostały zgłoszone. Nowością jest kategoria „pocket garden”, w której startują projekty o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych, a także „historic garden”, gdzie jury będzie oceniało najbardziej udaną renowację istniejącej już aranżacji. Swój głos na najpiękniejszy ogród będą również mogli oddać czytelnicy magazynu „Homes & Gardens”. Tymczasem w finale znalazły się…

Hawkedon House – autorem dzieła jest znany projektant Thomas Hoblyn, który specjalizuje się w tworzeniu dużych ogrodów w tradycyjnym stylu. Ten projekt charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym designem z modnymi ostatnio topiarami z cisów i bukszpanów. Jak widać na załączonym zdęciu ogród naturalnie wtapia się w otaczający krajobraz.

Ogród w Wimbledonie – kolejny współczesny projekt w stylu formalnym. Autorem aranżacji jest Charlotte Rowe, designerka specjalizująca się w nowoczesnych ogrodach na dachach. (Fot. Marianne Majerus)

Eaton Square (główne zdjęcie) – niewielki ogród wypoczynkowy z letnią kuchnią w wykonaniu Johna Wyera. (Fot. Allan Pollock Morris)

 

 

Devecote Barn

Devecote Barn – geometryczny ogród Cassandry Crouch. Projektantka zaaranżowała wielofunkcyjną przestrzeń z miejscem do wypoczynku, placem zabaw dla dzieci oraz warzywnymi grządkami.

 

 

Folly Farm

Folly Farm – rewitalizacja ogrodu zaprojektowanego przez Edwina Lutyensa i Gertrude Jekyll. Autorem zmian jest Dan Pearson, który w odnawianej aranżacji postarał się zachować tradycyjny styl poprzednich projektantów. (Fot. Jason Ingram)

Pricewaterhouse Coopers – londyńskie tarasy Matthew Bella mają służyć pracownikom korporacji. Ogród powstał z materiałów pochodzących z recyklingu. Bell, projektując ogród, myślał nie tylko o pracownikach firmy, ale również o dzikiej naturze, którą zwabią rosnące tu gatunki roślin.

 

 

Ogród w stylu współczesnym.

Ogród w stylu współczesnym – niewielka miejska aranżacja przy nowym budownictwie. Projektantka Sue Townsend, ozdabiając ogród, zdecydowała się na gatunki rodzime oraz roślinność egzotyczną. (Fot. Marianne Majerus)

 

 

Le Haut

Le Haut – ogród otaczający tradycyjną zabudowę, miał nie tylko współgrać z architekturą domu, ale również wkomponować się w tutejszy krajobraz. Dzieło Debbie Roberts.

Zwycięzców poprzedniej edycji SGD można zobaczyć TUTAJ. Więcej pięknych fotografii ogrodów oraz wnętrz i ciekawych informacji ze świata ogrodów znajdziecie na portalu Poezja-Designu.pl

laj

You might also like More from author

Leave A Reply