Mały ogródek warzywny
Dla wielbicieli warzywek i owoców z własnego ogródka jego wielkość jest bardzo istotna. Każdy chciałby mieć wystarczająco miejsca na taką ilość produktów, która z powodzeniem „wykarmiłaby” całą rodzinę. Nie wszyscy jednak posiadają duże działki, obszerne tunele foliowe, szklarnie czy inspekty. Ale nie powinno to nikogo zniechęcać – zapewniam, że każda wielkość pozwoli nam na uprawę zdrowych ekologicznych warzyw, owoców, ziół a nawet kwiatów, którymi można udekorować latem dom lub mieszanie. Wystarczy kawałek dobrze przygotowanej gleby, słoneczny parapet na rozsadę i kilka dobrych pomysłów prezentowanych poniżej:
1. Wykorzystuj pionowe przestrzenie – stosuj wszelkiego rodzaju podpory: wigwamy z pałeczek bambusowych lub prostych gałęzi leszczyny, zielone kolumny z metalowych prętów, drewniane lub metalowe obeliski aby prowadzić po nich warzywa pnące czyli różne odmiany fasoli, ogórki, melony, a także wysokie pomidory. Groszek pachnący, który świetnie nadaje się do cięcia oraz pnącą nasturcję (kolorowy dodatek do letnich sałatek) również można prowadzić po konstrukcjach. Dodatkowo na pionowych konstrukcjach, ścianach budynków lub ogrodzeniach można zawieszać kosze kwiatowe wypełnione owocującymi poziomkami, truskawkami, pomidorkami koktajlowymi oraz przeróżnymi ziołami typu rukola, kolendra, zielona pietruszka szczypiorek, nagietek lub sałatami. Drzewka owocowe zawsze prowadź na ścianach budynków lub ogrodzeniach. Instaluje się na nich poziomo metalowe linki, a następnie odpowiednio przywiązuje do nich pędy drzewek szczepionych na karłowych podkładkach. Jest to świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni i maksymalizację plonów, który od wieków stosowany jest w Anglii.
2. Obsadzaj każdy dostępny kawałek gleby – również miejsca pod drzewkami owocowymi można z powodzeniem podsadzić sałatą, ziołami czy truskawkami. Sadź warzywa, zioła i kwiaty w bliższych odstępach niż sugerują książki – pamiętaj tylko o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych, ponieważ teraz rośliny bardziej będą rywalizować o pożywienie i wodę.
3. Dokładnie planuj obsadzenia – zadbaj o sukcesywny wzrost siewek, aby zagospodarować każde zwalniające się w ogródku miejsce. Używaj warzyw wczesnych i późnych, a sałaty i zioła wysiewaj co kilka tygodni. Po zbiorze groszków na tym samym miejscu można posadzić pory, po wczesnych ziemniakach wykorzystaj miejsce do wysiania buraczków, sałaty i innych szybko dojrzewających warzyw. Dodatkowo wzdłuż ‘wolnych’ warzyw siej te szybciej rosnące np. obok kapustnych warto posiać koperek, rzodkiewki lub szpinak i rzepę.
Gdy nie ma miejsca w ogródku na siew do gruntu, wysiewaj kolejne nasiona do modułów i wysadzaj dopiero po zwolnieniu się grządki – w ten sposób można zyskać wiele tygodni i stworzyć kontynuację produkcji w ogrodzie.
4. Używaj donic, mis i pojemników – można z powodzeniem uprawaić w nich większość warzyw, ziół i kwiatów. W małym ogródku zawsze znajdzie się uciążliwy skrawek chodnika czy rabaty, na którym już nic się nie zmieści – i właśnie w takich miejscach zawsze można postawić donicę z ziołami, kwiatami czy nawet fasolką lub bakłażanem! Pamiętaj tylko o częstym podlewaniu i dokarmianiu, szczególne podczas gorących letnich dni.
5. Prowadź grządki według kierunku północ-południe, aby zminimalizować wzajemne zacienianie się warzyw. Swobodnie mieszaj odsadzenia aby wykorzystać każdy skrawek gleby, słodką kukurydzę zawsze sadź w tzw. blokach i podsadzaj dyniami lub ogórkami gruntowymi.
6. Uprawiaj tylko to co lubisz!