Mały naukowiec – część 1

0

Nawet gdy za oknem pada deszcz, a niebo całkowicie pokyte jest chmurami – można z dziećmi wyjść do ogrodu i pobawić się w małego naukowaca. Pogoda jest bardzo ciekawym tematem do poznawania i eksperymentowania. Wystarczy ubrać kaloszki i nieprzemakalną pelerynkę … i wyjść przed dom.

Pierwszy eksperyment to zabawa w meteorologa. Będziemy mierzyć opady deszczu – obserwacje bardzo potrzebne każdemu ogrodnikowi!

 

Potrzebne będą:

Wiaderko (bez dziur!)

Niezmywalny marker

Notesik

 

• Wewnątrz starego lecz NIE dziurawego wiaderka zaznacz markerem miarę w centymetrach (wzdłuż pionowej linii, ZERO powinno znajdować się przy samym dnie wiaderka).

• Wystaw wiaderko na zewnątrz, najlepiej w otwartej przestrzeni.

• Każdego dnia rób pomiary deszczu i wpisuj we do notesu wraz z datami i czasem pobierania pomiaru. Zapisuj w nim równiez inne spostrzeżenia dotyczące pogody, np. wiatr, zachmurzenie, nasłonecznienie czy mgłę.

• Po kilku tygodniach pomiarów i obserwacji, z zapisków w notesie zaczną wyłaniać się pewne charakterystyczne „zachowania” pogodowe. Przeanalizuj je. Może teraz sam potrafisz przepowiedzieć co będzie się działo z pogodą za godzinę lub dwie?

You might also like More from author

Leave A Reply