Jeśli masz taras – to możesz mieć ogród

1

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął. Tęsknym wzrokiem spoglądamy za okna doszukując się pierwszych oznak wiosny. Właściciele ogrodów zaczynają już wiosenne porządki, a właściciele tarasów i balkonów zaczynają planować tegoroczne obsadzenia. 

Rośliny najlepsze na tarasy
Od kilku lat dzięki szerokiemu wyborowi roślin w sklepach ogrodniczych na tarasach obok roślin wieloletnich oraz krzewów pojawiają się wielobarwne rośliny sezonowe. Wiosną popularne są bratki, żonkile oraz tulipany, latem liczne odmiany pelargonii i petunii, margerytki oraz olbrzymich rozmiarów datury, ozdobione mnóstwem kwiatowych kielichów, które są niestety silnie trujące. Późnym latem i jesienią ich miejsce zajmują chryzantemy, wrzosy oraz popularna ostatnio kapusta ozdobna. Obok kwitnących roślin prawdziwym hitem tarasów są zioła, które zwykle sadzone są, ze względu na swoje wymagania siedliskowe, w glinianych donicach i ustawiane w słonecznych miejscach. Modne są również rośliny o kolorowych liściach – wśród ziół ciekawie zabarwienie liści mają między innymi szałwie, mięty, macierzanki oraz bazylia. Z innych popularnych aktualnie roślin warto wspomnieć o sezonowych wilcach, paciorecznikach oraz wieloletnich żurawkach, funkiach i trawach ozdobnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin
Kupując rośliny na taras lub balkon koniecznie należy uwzględnić położenie naszego miniaturowego ogrodu względem stron świata. Na tarasach usytuowanych po stronie południowej warto jest sadzić rośliny, które znoszą silne nasłonecznienie i okresową suszę. W takich przypadkach doskonale dają sobie radę rośliny o drobnych sztywnych listkach np. lawenda czy rozmaryn, oraz rośliny o grubych, skórzastych liściach np. różnego rodzaju rozchodniki. Na tarasy zachodnie, bardziej zacienione polecam choinę kanadyjską „Jeddeloh”, suchodrzew chiński, różaneczniki oraz funkie w odmianach. Rodzaj roślin, które wybieramy zależy też od tego, czy jest to taras duży czy mały. Na tarasie przy ogrodzie posadzimy rośliny drobniejsze, które będą ładnie pachniały, np. zioła. Natomiast, gdy taras jest urządzony na dachu, możemy stworzyć miniaturowy ogród, w którym pojawią się małe drzewa i krzewy, np. rajskie jabłonie lub pseudoakacja odmiany „Umbraculifera”.

Podłoże i pojemniki
Do wybranej rośliny dopasować należy podłoże, które z założenia powinno być przypadków przepuszczalne. Pojemniki ustawiamy na podstawkach lub specjalnych stópkach, które umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza i odpływ nadmiaru wody.  Rośliny preferują „oddychające” donice z terakoty. Tego typu pojemniki są bardzo efektowne zwłaszcza na tarasach pełnych kwiatów i ziół, wymagają jednak częstszego podlewania i zabezpieczenia przed zimą, gdyż najczęściej nie są mrozoodporne.  Na tarasach urządzonych nowocześnie pojawia się raczej niewielka ilość roślin. Są to bardziej założenia minimalistyczne, a rośliny sadzone są w geometrycznych, prostych, czasem nawet surowych pojemnikach z tworzyw sztucznych, metalu lub glazurowanej terakoty. Najczęściej stosowanymi tu roślinami są zimozielone żywotniki, miniaturowe odmiany sosny oraz bukszpany, ale również będące ich kontrastem zwiewne trawy ozdobne.

Pielęgnacja
Taras to „ogród” trudny do utrzymania. Osoby często wyjeżdżające powinny pomyśleć o zatrudnieniu ogrodnika lub założeniu systemu nawadniania, ponieważ małe pojemniki należy podlewać bardzo często. Dla ułatwienia pielęgnacji można zastosować specjalną mieszankę podłoża z hydrożelem, który dłużej utrzymuje wilgoć. Pamiętajmy też o tym, że łatwiej jest zadbać o rośliny, gdy są posadzone w większych donicach, gęsto ustawionych obok siebie. Zmniejsza się wówczas parowanie wody.

You might also like More from author

1 Comment

  1. ElzbietaKD says

    Witam, bardzo dziękuję za podkreślenie potrzeby stosowania stópek pod donice. Sama sprawdziłam ich korzystne działanie przy moich ceramicznych, nielekkich donicach.Przy ich płaskich dnach postawienie bezpośrednio na podstawce nie sprzyja odpływowi wody.Mam tylko problem z kupnem ich w Polsce – moje dwa komplety kupiłam w Irlandii – wersja ceramiczna i plastikowa. Nie są trudne w produkcji i nieskomplikowane w formie więc może ktoś by się podjął bo zdecydowanie (i przy tym estetycznie) polepszają życie roślin.Za wskazówki dotyczące doboru roślin – Bardzo dziękuję – mnie to kosztowało dwa lata prób a tu – proszę – gotowa pomoc i wskazówki!

Leave A Reply