Jesienne rabaty kwiatowe

0

Choć jesień puka już do furtki ogrodu, wciąż jeszcze wiele roślin nie poddaje się i przepięknie kwitnie na rabatach. Wrzesień i październik to czas astrów jesiennych i złocieni, które niepozorne i skromne na wiosnę, właśnie pod koniec lata pokazują swój barwny urok. To również czas dalii, begonii i pacioreczników, które z początkiem jesieni  rozrośnięte i dorodne, prezentują burzę kwiatów aż do pierwszych przymrozków. Na jesiennych rabatach nie powinno również zabraknąć roślin jednorocznych, takich jak aksamitki, nasturcje czy astry chińskie, będących prawdziwymi mistrzami w nieustannym wytwarzaniu nowych kwiatów. Czy masz te wszystkie rośliny u siebie? Można z nich stworzyć przepiękne jesienne kompozycje, ale takie rabaty trzeba zaplanować z wyprzedzeniem.

Bazą do kompozycji rabatowych są oczywiście byliny, które potrzebują nieco czasu na rozrośnięcie się. Nasadzenia bylinowe zaplanujmy przynajmniej na trzy- cztery lata – częściej nie warto bylin przesadzać. Poszczególne sadzonki powinny mieć odpowiednią ilość miejsca do rozrastania się. Nie należy przejmować się początkowo dużymi wolnymi przestrzeniami na rabacie – można je łatwo uzupełnić roślinami sezonowymi. W kompozycjach atrakcyjnych jesienią powinny się znaleźć różnokolorowe astry krzaczaste (Aster dumosus), kwitnące w odcieniach różu i fioletu i dorodne, dorastające do 100 cm astry nowoangielskie (Aster novae-angliae) i nowobelgijskie (Aster novi-belgii), fioletowe i czerwone.  Astry jesienne kwitną od sierpnia nawet do października. Sadzimy je w dużych kępach, wyższe odmiany jako tło dla roślin sezonowych lub mniejszych bylin. Dobrym towarzystwem dla astrów może być kwitnąca na żółto, niewysoka rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – kwiaty rozwija nieustająco od lipca aż do pierwszych mrozów lub jej ogromna dwumetrowa kuzynka rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida). Na przełomie lata i jesieni, na żółto, pomarańczowo i czerwono kwitną także różnorodne odmiany słonecznych dzielżanów (Helenium autumnale). W tym doborowym towarzystwie mogą znaleźć się również floksy, jeśli tylko pamiętaliśmy na początku lata o zerwaniu pierwszych pąków kwiatowych – co opóźniło ich kwitnienie. Koniecznie natomiast powinny pojawić się złocienie (chryzantemy), najlepiej bylinowe, choć także pięknie kwitnące złocienie doniczkowe możemy dosadzić na rabatę we wrześniu. Jesień to również najlepszy okres dla niektórych odmian rozchodników (Sedum spectabile) – wtedy ich baldachowe kwiaty nabierają intensywnego koloru.

Jesienna rabata będzie co roku inna, jeśli oprócz bylin posadzimy także kwiaty sezonowe. Szczególnie dużo koloru wniosą do jesiennych kompozycji dalie (Dahlia), pacioreczniki (Canna indica) i begonie (Begonia). Na początku jesieni są to już dorodne, pięknie kwitnące rośliny. Dosadzając je do bylin, starajmy się dobrze skomponować kolory. Najlepsze efekty uzyskuje się wybierając rośliny w odcieniach jednej barwy, np. różu czy fioletu lub poprzez połączenie dwóch, trzech dobrze współgrających kolorów. Biały – kolor neutralny – można dodać zawsze. Jesienią wciąż pięknie wyglądają nie tylko kwiaty cebulowe – także inne rośliny jednoroczne zasługują na uwagę. Obficie kwitną aksamitki, zwarte dywany tworzą pokrzywki (Coleus), barwne chmury kwiatów na delikatnych pędach wykształcają onętki (Cosmos).

Na jesiennych rabatach świetnie wyglądają również trawy ozdobne, często z bogatymi, już zasuszonymi o tej porze roku wiechami, a także inne byliny wykształcające trwałe owocostany, np. jeżówki (Echinacea purpurea) czy tawułki (Astilbe). Do kompozycji wnoszą ciekawe kształty, a także jesienne kolory – żółcie, czerwienie i brązy. Jeśli do założeń kwiatowych dodamy jeszcze piękne tło, np. w postaci przebarwionego na czerwono winobluszczu, to ogrodowa jesień będzie równie piękna, jak wielokolorowa wiosna i pełne zieleni lato.

You might also like More from author

Leave A Reply