Jakie nasiona można siać najwcześniej?

4

Po mroźnej, białej zimie każdy znas wypatruje w ogrodzie zieleni. A ci, którzy sami uprawiają własne warzywa i kwiaty z nasion nie mogą się doczekać pierwszych wysiewów na rozsadę. Trzeba jednak uważać, żeby nie rozpoczynać tych siewów zbyt wcześnie – siewki mogą przez to być zbyt słabe i nigdy nie urosnąć na silne rośliny … mogą nawet zgnić jeszcze przed nastaniem wiosny.

Kiedy siać nasiona?

Tak więc zanim zabierzemy się za siewy, musimy dokładnie zapoznać się z nasionami oraz roślinami, które z nich wyrosną.

Nie wszystkie nasiona wysiewamy w tym samym czasie!

Zależy to głównie od:

okresu kiełkowania nasion – niektóre z nich potrzebują zaledwie kilku tygodni aby wykiełkować i zamienić się się w dorodne siewki (np. cynie, sałaty), inne zaś potrzebują nawet miesiąca na samo wykiełkowanie (np. kleome ciernista, kobea).  Na opakowaniach nasion często napisane jest ile dni lub tygodni potrzebują do kwitnienia lub wyprodukowania pierwszych plonów – to jest dla nas pierwsza i najważniejsza informacja, dzięki której dowiemy się kiedy dane nasionka wysiewać.  Im ten okres jest krótszy, tym później wysiewamy nasiona na rozsadę – im dłuższy, tym wcześniej.

Wczesne wysiewy w szklarni.

Nie ma nic lepszego dla ogrodnika, niż wygodne stanowisko do siewów w szklarni.

 

odporności na niskie temperatury – jak wiemy niektóre rośliny całkiem dobrze znoszą niskie temperatury ( np.groszek pachnący, burak liściowy, rośliny kapustne, byliny), inne zaś umierają przy najdelikatniejszym nawet przymrozku (np. kosmosy, dalie). Wysiewając więc w lutym czy na początku marca na rozsadzie rośliny, które nie można wysadzać do ogrodu aż do połowy maja, narażmy je na zbyt długi okres przechowywania pod osłonami w doniczkach lub multipaletach, co oczywiście wcale nie jest dobre dla rośliny. Dodatkowo zabierają one cenne miejsce w szklarni lub inspekcie. Na siewy tych roślin naprawdę warto poczekać więc do początku kwietnia. Rośliny, które będzie można sadzić w ogrodzie jeszcze przed 15 maja, można siać wcześniej.

długości okresu dojrzewania plonów – jeśli chcemy z danej rośliny zebrać nasiona lub plony do przechowania przez zimę (np. cebula, por), to warto posiać jej nasiona na rozsadzie już w lutym/marcu.  To samo dotyczy upraw szklarniowych typu pomidory, bakłażany, papryka słodka i papryczki ostre – wszystkie wysiewamy już w okresie luty/marzec, gdyż po pierwsze i tak nie będą wysadzane do ogrodu tylko pozostają w szklarni lub pod folią, a po drugie (szczególnie w przypadku papryk i bakłażanów) będziemy musieli poczekać kilka dobrych miesięcy na całkowite dojrzenie ich plonów.

Dla ułatwienia wczesnych siewów zobaczcie jeszcze listę nasion do wysiewy w lutym TUTAJ

You might also like More from author

4 Comments

 1. nieznana says

  Bratki i astry można wysiać na rozsady? Bo ja 19.02.14 wysiałam mam nadzieje że ptaki się nie mylą i przyjdzie szybciej wiosna i będę mogła pod koniec marca kwiaty przesadzić na dwór.

 2. KasiaB says

  Bratki jak najbardziej, gdyż nie boją się chłodu (dla szybkiego kiełkowania przykrywam swoje zawsze gazetą – lubią kiełkowac w ciemności), ale aster można wysadzać do ogrodu dopiero w połowie maja – osobiście poczekałabym do ostatnich dni marca z jego wysiewaniem na rozsadzie. Życzę powodzenia 😉

 3. Ela00 says

  Witam serdecznie!
  Jestem ogrodniczką – amatorką z wielkim zapałem do stworzenia ekologicznego i pięknego ogrodu.
  Preferuję tylko zdrowy sposób odżywiania, a o takie dziś trudno. Życie nas zmusiło do tej zmiany.
  Mam córkę ( 13 lat) po leczeniu onkologicznym, które narobiło wiele szkód swoją toksycznością dlatego chemii mówimy stop.
  Od zimy zbieram cenne informacje ,wskazówki i zapisuję. Córka stworzyła projekt warzywniaka uwzględniając najważniejsze rzeczy. Wysiałam kilka rodzajów nasion i ładnie powschodziły.
  Już nie możemy doczekać się prac na zewnątrz.
  Blog jest świetny! Zasługuje na pełną uwagę i uznanie. Będę odwiedzać go jak tylko czas pozwoli.
  Pozdrawiam serdecznie! Ela

 4. PatrycjaP says

  ja sadzę warzywa i rośliny do tunelu foliowego, gdy pogoda jest już odpowiednia wówczas przenoszę je do ogrodu. Mój tunel nie jest duży, kupiony w firmie Das company. Ale moim zdaniem warto, bardzo pomaga to moim rośliną 🙂

Leave A Reply