Dzieci sadzą cebulki kwiatowe

0

Wysiewanie nasion może być kłopotliwe dla najmłodszych lecz cebulki kwiatowe są dosyć duże, więc nawet maleńkie rączki nie powinny mieć z nimi problemu.  Dodatkowo zazwyczaj wschodzą i kwitną bez problemu, co jest wielką frajdą dla całej rodziny. Dzieciaki lubią mieć swój własny kącik w ogrodzie, więc na dobry początek proponuję wyznaczyć im maleńki ogródek lub ‘poświęcić’ na ten szlachetny cel osobną donicę ogrodową (może być podpisana imieniem dziecka) lub skrzynkę balkonową.

Co robimy teraz:

• Wrzesień i październik to najlepsze miesiące aby zaopatrzyć się w cebulki tulipanów, narcyzów czy hiacyntów, ponieważ należy sadzić je właśnie jesienią. Cebulki koniecznie wybierajcie wspólnie. Dla ułatwienia zapoznajcie się z terminarzem sadzenia roślin cebulowych.

• Dodatkowo potrzebna będzie mała łopatka i etykieta, na której zapiszecie wraz z dzieckiem nazwę roślinki oraz datę posadzenia.

• Cebulki posadźcie do gleby na odpowiedną głębokość (zazwyczaj przyjmuje sie, że cebulki sadzimy na głębokości, która jest niemniejsza niż 3 x wielkość cebulki)  i przykryjcie warstwą ziemi liściowej lub gałązkami iglaków dla dodatkowej ochrony przed mrozami.

• Jeśli obsadzacie donicę to po posadzeniu cebulek podlejcie ją i postawcie w zacisznym miejscu. Można nawet postawić donicę w garażu lub w piwnicy. Wczesną wiosną, gdy tylko pokażą się pierwsze zielone pędy – donice można wystawić na zewnątrz i dodatkowo dosadzić do nich niezapominajki lub bratki.

Co robimy wiosną:

• Rośliny będą wschodzić w zależności od gatunku cebulek. Najpierw pojawią się krokusy, narcyzy i hiacynty, a potem szafirki i tulipany. Pozwól dziecku prowadzić obserwacje i zapisywać jak szybko rozwijają się pędy i kwiaty roślin.

• Po przekwitnięciu koniecznie obcinajcie kwiatostany.

• Warto wytłumaczyć dziecku fazy wzrostu roślin cebulowych łącznie z żółknięciem i zamieraniem, a potem odradzaniem się pędów kolejnej wiosny.

Uwaga! Koniecznie powiedzmy dzieciom, że cebulki kwiatowe są trujące więc ich nie jemy, a po posadzeniu natychmiast myjemy ręce!

You might also like More from author

Leave A Reply