Czym zimą karmić ptaki w ogrodzie?

0

E. SobańskaNa ptasie pytania odpowiada Ewelina Sobańska – przyrodniczka i pasjonatka dzikiej natury. W poniedziałki o godz. 14.05 można słuchać jej opowiadań o różnych gatunkach ptaków żyjących w Polsce w programie „Ptasie Radio” na antenie Radia Gdańsk.

 

Zabójcza sól w chlebie …

Najlepsze dla ptaków jest to, co naturalne (nieprzetworzone) i koniecznie bez przypraw, zwłaszcza soli. Drobne ptaki śpiewające nie potrafią pozbyć się soli z organizmu, co jest dla nich zabójcze. Dlatego nie powinniśmy karmić ptaków soloną słoniną, bądź chlebem. Śladowe ilości soli np. w płatkach owsianych górskich nie powinny zaszkodzić.

 

Czym karmić ptaki?

Słoninę dla ptaków zmieniamy co 3 tygodnie.  Fot: T. Smuczyński

 

Ziarna i orzechy …

Najlepsze jest ziarno, zwłaszcza takie, które daje dużo energii. Słonecznik jest idealny i nie musi być łuskany. Ptaki świetnie sobie radzą z łupinami. Każde inne ziarno też jest dobre.

Ptaki lubią słonecznik, więc będą go zjadać z karmników w pierwszej kolejności. Potem na menu będą orzechy – najlepiej laskowe i włoskie (ptaki je znają, bo w środowisku naturalnym naszego kraju mają do nich dostęp). Bardzo ważne – orzechy nie mogą być spleśniałe! W zepsutych, starych orzechach czyhają choroby grzybowe niebezpieczne dla ptaków.

 

Ostrożnie z orzeszkami ziemnymi …

Jeżeli chodzi o orzeszki ziemne, to sprawa jest trochę skomplikowana. Na pewno powinny być podawane tylko świeże i w odpowiednio do tego przystosowanym karmniku – który umożliwia ptakom wyskubywanie tylko kawałków orzeszka. Ptaki mogą inaczej zadławić siebie lub swoje potomstwo.  

Niemniej jednak w literaturze dotyczącej hodowli papug jest napisane, że nie można im podawać orzechów ziemnych ze względu na duże ryzyko zarażenia aspergilozą – chorobą wywołaną przez grzyba, która ostatecznie prowadzi do śmierci ptaka przez uduszenie się. Sami zdecydujcie czy warto ryzykować?

 

Owoce i smalec …

Jeżeli ktoś ma w ogrodzie drzewa owocowe, to warto zostawić część owoców na zimę dla ptaków. Jeśli jednak nie dysponujemy ogrodem, to z powodzeniem możemy wykładać ptakom na ziemię połówki jabłek – chętnie zajmą się nimi kosy. Podobnie będzie z rodzynkami. Polecam również kule i kolby tłuszczowe.

 

Karmnik z orzeszkami ziemnymi.

Karmnik z orzeszkami ziemnymi. Fot. K Bellingham

 

Kupne przysmaki dla ptaków …

Pamiętajmy, że jeżeli wywieszamy kupne przysmaki i ptaki nie chcą ich jeść, to możliwe że jakość produktu jest słaba. Trzeba wtedy poeksperymentować z inną firmą. Ja na przykład nigdy nie kupuję kulek w sklepach, w których jest wysoka temperatura powietrza. Najsmaczniejsze oczywiście są przysmaki wykonane w domu ze smalcu, owoców czy nasion.

 

Jak często zmieniać słoninę dla ptaków?

Bardzo istotne jest to, aby pamiętać, że słonina może wisieć tylko około 3 tygodni. Później należy ją wyrzucić, bo po tym czasie może być już zepsuta i zaszkodzić ptakom. Jeśli jednak wisi w mocno nasłonecznionym miejscu, a temperatura powietrza jest plusowa –  to trzeba zmieniać ją na nową jeszcze częściej.  

 

You might also like More from author

Leave A Reply