Beth Chatto, jej ogród i filozofia – Cz. II

0

Zapraszamy na drugą część reportażu projektantki ogrodów Agnieszki Hubeny-Żukowskiej o Beth Chatto i jej fascynującym ogrodzie w hrabstwie Essex. 

Na początku powstał „Ogród Śródziemnomorski”, w którym małżeństwo mogło popisać się swym kunsztem zdobytym dzięki pracy w ich poprzednim ogrodzie. Ogród ten powstał na stworzonych wokół ich nowego domu tarasach. Można podziwiać tu Geniste aetnensis, Citisus battandieri, Bupleurum fruticosum, różne odmiany Cistusa i Buddleii. Posadzono tu również niskie rośliny o aromatycznych liściach takie jak Santolina, Artemisia, ciekawe odmiany szałwi oraz niezliczoną liczbę roślin cebulowych. Poniżej tego aromatycznego zakątka, w niegdyś zarośniętym chwastami i jeżynami miejscu, urządzono „Ogród wodny”. W ciągu wielu lat zmian powstały tu cztery sporej wielkości stawy, pośród których prowadzą szerokie trawiaste ścieżki. Tu króluje zieleń w dziesiątkach odcieni. Olbrzymie liście Gunnery chinensis stanowią kontrast dla ozdobnych traw, bambusów, paproci i rzadko gdzie indziej spotykanych bylin. W 1991 roku Beth Chatto podjęła się nowego przedsięwzięcia. Postanowiła przekształcić miejsce, w którym przez prawie 25 lat był parking dla zwiedzających, w nową część ogrodu. W ten sposób powstał jeden z najbardziej interesujących projektów – „Ogród żwirowy”. Oczywiście ogrody żwirowe nie są niczym nowym ani też rzadko spotykanym w Anglii, ten ogród stanowi jednak niejako pole doświadczalne. Projektantka sadzi w nim rośliny, które powinny nadawać się do warunków panujących w tej części ogrodu. Jeżeli jednak jakaś roślina nie daje sobie rady i obumiera zostaje natychmiast zastąpiona inną. Beth Chatto dąży, bowiem do tego, aby ogród żwirowy był interesujący, ładny a do tego nie wymagał prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wspomnieć, że nie jest tu stosowane żadne nawadnianie a średnia rocznych opadów we Wschodniej Anglii nie przekraczaj 500 mm, podczas gdy średnie opady północno-zachodniej części kraju wynoszą ok. 2000 mm.  

Oprócz starannego doboru odpowiednich roślin Beth Chatto stosuje w swym ogrodzie bardzo gęste obsadzenie, które wraz ze ściółkowaniem uniemożliwia rozwój chwastów. W ten sposób prace pielęgnacyjne ograniczają się właściwie jedynie do porządków wiosennych i przycinania Projektantka ma niezwykły smak estetyczny i plastyczny. We wszystkich częściach ogrodu zaobserwować możemy niezmiernie ciekawe, kontrastowe zestawienia roślin. Walory plastyczne, kształty, wielkości i koloryt liści, łodyg i kwiatów zostały wykorzystane przez projektantkę do maksimum. Śmiało mogę nazwać jej ogród skarbnicą pomysłów.  

Obok ogrodu znajduje się szkółka, w której można kupić wszystkie rośliny obejrzane w ogrodzie. Dzięki temu Beth Chatto zyskuje olbrzymią ilość klientów, którzy mogą na własne oczy przekonać się, jakich dana roślina wymaga warunków oraz jak wyglądają jej egzemplarze dorosłe.  

Beth Chatto należy do różnych organizacji oraz towarzystw ogrodniczych, dzięki temu ma możliwość poszerzania i tak już obszernej kolekcji roślin. Ma na swym kącie kilka złotych medali zdobytych na największej imprezie ogrodniczej w Anglii, jaką jest Chelsea Show. Ponadto została odznaczona Medalem Victorii oraz Medalem Lawrence Memorial za swoją wybitną pracę w dziedzinie ogrodnictwa. Projektantka jest osobą niezwykle miła i otwartą, współpracuje ze szkołami ogrodniczymi a gdy znajdzie odrobinę wolnego czasu chętnie osobiście oprowadza gości po swym ogrodzie opowiadając całą jego historię oraz dzieląc się swą wiedzą i spostrzeżeniami.

Odwiedzając ogród Beth Chatto za każdym razem spotyka nas niespodzianka. Wynika to nie tylko z faktu, że dzięki różnorodności roślin ogród wygląda zupełnie inaczej w różnych porach roku, ale też, dlatego że projektantka cały czas modyfikuje swój ogród oraz dodaje jego nowe części.

Więcej zdjęć z ogrodu Beth Chatto w naszej GALERII

Zobacz część pierwszą artykułu o BETH CHATTO

You might also like More from author

Leave A Reply