Dobra Zieleń Plus 2015
O randze wystawy świadczy chociażby liczba wystawców. W tym roku zaprezentowało się ich około 300, głównie z Holandii, Belgii, Niemiec, ale także z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Polskę reprezentowało Gospodarstwo Ogrodnicze Kusibab-Wyka, którzy już po raz czwarty uczestniczyli w targach. Na targach wystawiany jest głównie materiał szkółkarski: krzewy i drzewa ozdobne, drzewa alejowe, krzewy i drzewa formowane, ale także byliny, róże, cebule kwiatowe. Rośliny stanowią 80 proc. ekspozycji, pozostałe 20 proc. to maszyny i sprzęt ogrodniczy, nawozy, doniczki i opakowania roślin, podłoża dla roślin. Zarówno profesjonaliści jak i hobbyści znajdą na wystawie nie tylko produkty, ale także mogą poznać trendy i zjawiska, które można zastosować na własnym podwórku.
W dalszym ciągu popularne są formowane krzewy, wśród których prym wiedzie bukszpan pospolity. Kształtowane są zarówno rośliny młode jak i kilkunastoletnie. Formowane drzewa to głównie wąskie szpalery ochraniające przed wiatrem. Nietypową rośliną, która była wykorzystana do tego celu, to światłolubna – ketmia syryjska. Rośliny także są formowane w płaszczyźnie poziomej tworząc naturalne parasole osłaniające przed zbyt dużą ekspozycją słoneczną. Na wystawie wokół takiej osłony wkomponowany był ogrodowy stolik, tworząc oryginalne miejsce do pracy lub odpoczynku.
Surowe deski materiałem do tworzenia mebli ogrodowych
Zauważalnym nurtem w tworzeniu ekspozycji dla roślin stanowiły proste, drewniane, niemalowane deski, z których tworzono nie tylko regały, półki czy podstawy na rośliny, ale także stoły, ławy, stołki czy krzesła. Mimo, prostoty a wręcz surowości i tymczasowości konstrukcje takie pełnią swoistą funkcję. Twórcy mogą w każdej chwili je zdemontować, przenieść lub stworzyć coś całkiem nowego i nieprzewidywalnego.
Przedstawione zostały także kompozycje nagrobne, które mało przypominają ozdoby nagrobne sprzed lat.
Roślinna kompozycja nagrobna
Na wystawie można było też oglądać drzewka bożonarodzeniowe oraz kompozycje świąteczne. O ile w kompozycjach świątecznych dominowały przewidywalne kolory – biały i czerwony. O tyle ciekawostką było przedstawienie przez jednego z wystawców – kolekcji drzewek bożonarodzeniowych – „Christmas Collection”, w której wcale nie królowały: świerki i jodły, ale dosłownie „wszystkie” gatunki iglaste rosnące w naszej strefie klimatycznej. Może warto się zastanowić czy oprócz tradycyjnego drzewka w domu, nie warto ozdobić krzewów i drzewek iglastych, które rosną w naszych przydomowych ogródkach.
Królująca biel i czerwień w ozdobach świątecznych