Jak wybrać donice?

1

Donice pasują do ogrodu każdej wielkości, a jeżeli zadbamy o dobry drenaż oraz odpowiednie podłoże – to z powodzeniem można uprawiać w nich wszystkie rośliny. Zaczynając od tradycyjnych pelargonii czy petunii, poprzez zioła i owoce,  a na krzewach oraz drzewach kończąc. Dodatkowo po zainstalowaniu w nich drewnianej lub metalowej podpórki czy wigwamu możemy pokusić się o uprawę w donicy powojników, róż pnących czy nawet  prowadzonych drzewek owocowych.

 

Ceramiczne, kamienne czy drewniane – donice znano i stosowano już w czasach starożytnych. Donice ceramiczne oraz drewniane od wieków stanowią nierozłączny element ogrodów ozdobnych oraz użytkowych, a kamienne egzemplarze często zdobiły parki krajobrazowe oraz wnętrza dworów i pałaców. Obecnie produkowane w przeróżnych rozmiarach, kolorach oraz kształtach, dopasują się do każdego gustu. Są świetnym sposobem na ukwiecenie balkonu, tarasu czy patio, stanowią także cenny dodatek do ogrodu ozdobnego, warzywnika czy nawet dużego obszaru parkowego.

Jak wybrać donice?

• Wybieramy spośród ceramicznych, betonowych, kamiennych, drewnianych oraz plastikowych donic według własnego gustu, ich przeznaczenia oraz zasobności portfela. Zawsze starajmy się zainwestować w donice jak najlepszej jakości.

• Plastikowe donice nadają się do każdego rodzaju obsadzeń. Są ogólnodostępne w różnych kolorach i zazwyczaj tańsze niż kamienne, betonowe czy gliniane. Ich zaletami są lekkość, łatwość w utrzymaniu czystości, trwałość oraz zdolność zatrzymywania wilgoci podłoża. Świetnie sprawdzają się na balkonach i tarasach, gdzie narażone na wiatr i mocne promienie słoneczne potrafią zapewnić roślinom odpowiedni poziom wilgotności dłużej niż inne.

 

Donice plastikowe do wszystkiego.

 

• Donice gliniane szybciej wysychają niż donice plastikowe i są zazwyczaj nieodporne na mrozy. Dobrze sprawdzają się w ogrodach zimowych lub na parapecie, lecz te trzymane na zewnątrz należy chować na czas zimy.

 

Tradycyjne donice gliniane.

 

• Dzięki swojej ciężkiej wadze oraz stabilności, donice i koryta kamienne oraz betonowe świetnie nadają się do obsadzeń większymi roślinami, np. drzewkami i krzewami, ale także wyglądają ładnie obsadzone roślinnością sezonową. Zazwyczaj pozostają w jednym miejscu przez cały rok.

 

Betonowe koryto stylizowane na wzór klasyczny.

 

• Drewniane donice (beczki) i skrzynie pasują ogrodów w stylu rustykalnym. Przed wypełnieniem ich podłożem zawsze warto pomyśleć o zabezpieczeniu drewna przed kontaktem z wodą – wnętrze ich można pomalować odpowiednią farbą czy lakierem lub wyłożyć mocną folią.

 

Drewniane skrzynki na parapet.

 

• Wszystkie donice przeznaczone do uprawy roślin zawsze muszą mieć otwór w podstawie.

• Dla jak najlepszego wykorzystania przestrzeni tarasu, patio czy balkonu warto zastosować donice o podstawie w kształcie kwadratu lub prostokąta oraz wiszące kosze wiklinowe na elewacji.

 

Kosz obsadzony pomidorkami koktajlowymi.

 

Stosując donice w ogrodzie pamiętajmy, aby regularnie o nie dbać: powinny być pomiędzy obsadzeniami oczyszczane wewnątrz za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia naczyń oraz miękkiej szczotki, a zimą okrywane przed mrozem. Podnosząc ciężkie donice zawsze starajmy się poprosić kogoś o pomoc lub użyć taczki ogrodniczej i nigdy nie róbmy tego zaraz po obfitym podlewaniu.

You might also like More from author

1 Comment

  1. bubisa says

    Ja do moich glinianych donic najpierw wkładam plastikowy worek (np. taki od ziemi ogrodowej) dopiero tak przygotowaną donicę napełniam podłożem. Dzięki plastikowemu workowy ziemia dłużej zachowuje wilgotność, a korzenie roślin nie przesychają.

Leave A Reply