Egzotyczna rabata jednoroczna

0

Mroźne zimowe popołudnia są najlepszym czasem na planowanie obsadzeń na nowy sezon. Szczególnie jeśli mamy zamiar założyć lub obsadzić rabatę jednoroczną, czyli taką na której będą rosły rośliny, które w tym samym roku są wysiewane, rozwijają masę zieloną, kwitną i wytwarzają nasiona.  Do takich rabat świetnie pasują również rośliny cebulowe, kłącza oraz bulwy wrażliwe na mrozy, np. dalie, pacioreczniki, krokosmie i wiele innych kwiatów cebulowych kwitnących latem. W styczniu/lutym zamawiamy nasiona, cebule, kłącza oraz bulwy – najwyższy więc czas sięgnąć po ołówek i kartkę papieru, aby zabrać się za planowanie nowego sezonu w ogrodzie.

Kiedy i jak wysiewać/obsadzać rabaty jednoroczne?

Rośliny jednoroczne wraz z cebulami, kłączami oraz bulwami wrażliwymi na niskie temperatury nie powinny być wysadzane na rabacie przed połową maja, gdyż nawet najmniejsze przymrozki mogą zabić ich młode listki i pędy. Ich nasiona mogą być jednak wysiane już miesiąc wcześniej w szklarni lub na parapecie. Cebule, kłącza oraz bulwy również najlepiej byłoby posadzić wewnątrz w doniczkach w wilgotnym podłożu, na kilka tygodni wcześniej, aby przed wysadzeniem podrosły do 10 – 15 cm. Wszystkie rośliny mogą również być wysiane lub posadzone (cebule, kłącza, bulwy) prosto do gruntu, wcześniejsze podpędzenie wspomoże jednak szybsze kwitnięcie na rabacie.

 

Egzotyczna rabata jednoroczna. Fot. K Bellingham

 

Kwiaty jednoroczne dają z siebie wszystko podczas jednego sezonu. Kwitną naprawdę obficie i długo. Rabaty tworzone z takich właśnie roślin są prawdziwą ozdobą ogrodu. Po wiosennym wysadzeniu roślin nie wymagają one więcej pracy oraz pielęgnacji niż rabaty bylinowe. Warto spróbować i zaprosić rośliny jednoroczne do swojego ogrodu. Proponujemy Wam projekt rabaty egzotycznej, którą zdobią okazałe pacioreczniki, rączniki, dalie oraz wysokie tytonie ozdobne. Wszystkie te rośliny nadają się również do uprawy w donicach na balkonach i tarasach.

 

 1. Tytoń leśny (Nicotiana sylvestris) to roślina jednoroczna o maleńkich nasionkach wysiewanych w marcu do ciepłego inspektu, w szklarni lub na parapecie. Jest o wiele wyższa od tytoniu ozdobnego, a jej białe trąbkowate kwiaty otwierają się za dnia, nocą zaś mocno pachną. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby, na uboższych stanowiskach należy regularnie nawozić i nawadniać. Tytoń leśny kwitnie od lipca do pierwszych mrozów.

Fot. K Bellingham2. Pacioreczniki (Canna generalis) zaliczane są do grupy roślin cebulowych, lecz ich korzenie są kłączami, które w naszym klimacie nie przetrzymują zimy. Są ozdobne z kolorowych kwiatów kwitnących od lipca do października, ale często są wybierane i wysadzane na rabatach ze względu na duże egzotycznie wyglądające liście. Te o purpurowym zabarwieniu liści to odmiany: ‘Black Knight’, ‘Cleopatra’ oraz ‘Louis Cottin’. Godna uwagi jest również odmiana o kolorowych liściach ‘Wyoming’.

3. Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) najlepiej czuje się na rabacie nasłonecznionej, jednak gleba w której rośnie powinna być żyzna i wilgotna. Heliotrop uprawiany jest u nas jako roślina jednoroczna kupowana wiosną w szkółce roślin lub wysiewana w marcu z nasion. Jej kwiaty mają głęboki niebieski kolor i zapachem przypominają czereśnie. Dorasta do 30cm i kwitnie przez całe lato do mrozów.

 4. Rącznik pospolity (Ricinus communis) to roślina jednoroczna, którą łatwo rozmnaża się z jej dużych nasion wiosną. Najlepiej jest posiać je po 2 sztuki w małej doniczce lub pojemniczku po jogurcie, na miejsca stałe wysadzać w połowie maja. W sklepach dostępne są nasiona rącznika o zielonych liściach oraz jego odmiany o bardziej egzotycznym wyglądzie i purpurowych liściach np. ‘New Zealand Purple’. Rącznik jest bardzo charakterystyczną rośliną – wyrasta spokojnie do 1,5m i zamiast tradycyjnych kwiatów ma lekko kłujące kulki, które można zebrać jesienią w celu wysuszenia i pozyskania nasion. Dobrze rośnie na żyznej i wilgotnej glebie, może potrzebować przywiązania do podpórki.

Fot. K Bellingham5. Dalie zaliczamy do grupy roślin ciepłolubnych. Ich bulwy nie zimują w ogrodzie, a więc jesienią po pierwszym przymrozku przycinamy pędy, wykopujemy je i przechowujemy do następnej wiosny. Jest wśród nich bardzo wiele pięknych odmian, do naszej egzotycznej rabaty jednak polecamy szczególnie ‘Arabian Night’, ‘Apache’, ‘Black Wizzard’ oraz ‘Gerry Scot’. Jedną z ciekawszych odmian o purpurowym zabarwieniu liści jest Dalia 'Bishop of Llandaff’.

 6. Pelargonie ogrodowe (Pelargonium x hortorum) to rośliny wszystkim nam świetnie znane. W naszym klimacie uprawiane jako jednoroczne, wiosną można kupić je w sklepach ogrodniczych lub z powodzeniem wysiać nasiona w szklarni, ciepłym inspekcie lub na parapecie. Wśród wielu odmian na rabatę egzotyczną najlepiej nadają się odmiany o krwisto-czerwonych kwiatach. Pelargonie lubią żyzną, wilgotną glebę i nasłonecznione miejsce. Podczas kwitnięcia należy je regularnie ogławiać.

 7. Szałwia omączona (Salvia farinacea ‘Victoria’) świetnie udaje się z marcowego wysiewu nasion. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Charakteryzuje się ładnym strzelistym pokrojem, szarymi jakby ‘omączonymi’ liśćmi i kwiatami o prawie granatowym kolorze. Bardzo ładny dodatek do każdej rabaty lub donicy. Dorasta do 50cm.

Fot. K Bellingham8. Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) w różowej odmianie jest podobnie jak pelargonia rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie uprawianą jako jednoroczna. Bardzo łatwo ukorzeniają się jej sadzonki pobrane wiosną, latem lub jesienią. Podczas kwitnienia osiąga do 50cm i wymaga regularnego ogławiania. 

9. Petunia ogrodowa ( Petunia x hybrida) pochodzi z Ameryki Południowej i w naszym kraju uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Najczęściej spotkać można ją w donicach, ale bardzo dobrze czuje się również jako roślina rabatowa. Sadzonki petunii wiosną można kupić w szkółce roślinnej lub z powodzeniem wysiać jej nasiona w szklarni, ciepłym inspekcie lub na parapecie. Bardzo łatwo ukorzeniają się sadzonki pobrane z podpędzonych roślin wczesną wiosną. Na miejsca stałe wysadzamy ją dopiero po 15 maja. Uwielbia słońce, ale nie znosi zbyt suchej gleby. Na rabatę egzotyczną najlepiej będą pasowały kwiaty o purpurowych kielichach, również odmiany o zwisających pędach czyli surfinie (które mogą swobodnie  płożyć się po powierzchni rabaty).

 

Zobacz także:

 Jak przezimować ciepłolubne cebule i kłącza.

Projekt rabaty jednorocznej róż-błękit-fiolet.

Projekt rabaty w kolorze blue.

You might also like More from author

Leave A Reply