Dynie, tykwy, patisony

0

Jesienią w sklepach warzywnych i kwiaciarniach pojawiają się kolorowe owoce dyń, tykw i patisonów. Chętnie wykorzystujemy je do przyrządzania potraw i dekorujemy nimi nasze mieszkania oraz ogrody. Ich uprawa jednak jest bardzo prosta i, jeśli tylko pozwoli nam na to słoneczne lato, to jesienią możemy zebrać własną kolekcję tych pięknych owoców.

 

 

dynie

 

 

Dyniowate w pigułce:

Dynie, tykwy i patisony należą do tej samej rodziny roślin dyniowatych i pochodzą z obszarów tropikalnych oraz subtropikalnych. W Polsce, jak i na terenie całej Europy, uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Boją się mrozów i mokrego podłoża – najlepiej rosną na przepuszczalnej glebie wzbogaconej ziemią kompostową lub przekompostowanym obornikiem. Szybko rozrastają się gdy zapuszczą korzenie, więc potrzebują wolnej przestrzeni – niektóre gatunki mogą również piąć się po płotach, łukach lub wigwamach.

Wysiew nasion:

Dyniowate są bardzo wrażliwe na mróz: nie wykiełkują ani nie będą rosły w zbyt zimnych warunkach. Najlepiej więc jest wysiewać je wiosną w szklarni lub na parapecie do indywidualnych, małych doniczek na głębokość 2 cm, a następnie wysadzać do ogrodu pod koniec maja lub na początku czerwca. W gruncie nasiona należy siać dopiero, gdy gleba w ogrodzie się ociepli (koniec maja/czerwiec) na głębokość 2,5cm. W zależności od wielkości roślin odstępy powinny być nie mniejsze niż 90 do 180cm.  Jeśli po wysianiu/wysadzeniu roślin do gruntu temperatury w nocy będą nadal niskie, to trzeba je przykryć agrowłókniną lub specjalnym kloszem.

Pielęgnacja:

Dynie, tykwy i patisony (podobnie jak kabaczki i ogórki) potrzebują dużej ilości wody. Aby łatwo było podczas gorących letnich dni je podlać z konewki lub węża, to warto przy sadzeniu zaraz obok sadzonki wbić kijek, który później pomoże wskazać środek rośliny, gdy całą powierchnie pokryją już liście. Nie powinno się polewać wodą liści ani owoców. Owoce powinny być ułożone na słomie lub podwieszone (w przypadku okazów pnących), ponieważ leżąc wprost na glebie narażone są na przebarwienia oraz gnicie. Niestety podczas chłodnego i wilgotnego lata dyniowate mogą być atakowane przez choroby grzybowe typu mączniak prawdziwy dyniowatych i mączniak rzekomy dyniowatych (zobacz foto) oraz parch roślin dyniowatych.

Przechowywanie:

Owoce dyni, tykw i patisonów świetnie nadają się do przechowywania. Odpowiednio przygotowane zachowują wygląd i smak na długie miesiące. Najważniejsze jest, aby pozwolić im spokojnie dojrzeć na roślinie, aż w pełni osiągną swój wzrost i kolor, a przy opukiwaniu z owoców będzie wydobywać się głuchy dzwięk. Wtedy należy obciąć je za pomocą ostrego noża pozostawiając jak najwięcej ‘ogonka’. Po zebraniu ułożyć w ciepłym pomieszczeniu na tydzień lub dwa (w szklarni, w ogrodzie na słońcu lub w ciepłym pokoju), aby ich skórka doszła do odpowiedniej twardości, a potem umieścić w chłodnym, przewiewnym i ciemnym miejscu.

Zobacz także jak przyrządzić dyniowe racuchy.

You might also like More from author

Leave A Reply