Wybór stołu ogrodowego – na jakie cechy mebla warto zwrócić uwagę?
Przydomowy ogród to nie tylko przestrzeń relaksu i odpoczynku, ale także miejsce spotkań z rodziną lub znajomymi. Godzina przy kawie, mała impreza, a może wielopokoleniowy zlot? Wszystkie te sytuacje wymagają odpowiedniego zestawu mebli. Najważniejszym elementem kompletu jest bez wątpienia stół ogrodowy. Jakie jego cechy warto rozważyć podczas zakupu?
Wymiary i masa stołu ogrodowego
Oba parametry: wymiary oraz masa będą w znacznym stopniu uzależnione od tego, w jaki sposób planujemy korzystać ze stołu ogrodowego. Warto zastanowić się nad takimi kwestiami jak:
-
wielkość przestrzeni, którą dysponujemy, i którą chcemy przeznaczyć na stół;
-
liczba osób, które będą jednocześnie przy nim zasiadać.
O ile pierwszy punkt rzadko będzie ograniczający (chyba że mowa jest o balkonie lub tarasie), to dobrym pomysłem jest bliższe przyjrzenie się temu drugiemu.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas codziennej eksploatacji z mebla będą korzystać wyłącznie domownicy, a więc liczba jednoczesnych użytkowników nie wydaje się zbyt wielka. Okazjonalne imprezy wymagają jednak większej przestrzeni. W takim przypadku rozsądnym wyborem wydaje się stół 6- lub 8-osobowy, który będzie wygodny również dla mniejszej liczby osób.
Ciekawą propozycją – szczególnie w przypadku niewielkich balkonów – są stoliki dwuosobowe, które gwarantują kameralną i dyskretną przestrzeń dla dwojga.
Kolejnym parametrem, który koniecznie należy rozważyć, jest masa. Wybór lżejszego mebla będzie dobrą decyzją wtedy, gdy nie przewidujemy umieszczenia go w konkretnym miejscu na stałe. Cięższy stół ogrodowy będzie trudniejszy w przemieszczaniu, co z pewnością wiąże się z większą stabilnością.
Stół ogrodowy a materiał wykonania
Surowiec, z którego wykonany jest stół, będzie decydował nie tylko o jego wyglądzie, ale także o wytrzymałości. Najpopularniejszym wyborem wydają się meble drewniane, które najczęściej cechują się świetnym wyglądem i wysoką trwałością. Alternatywą do drewna może być tworzywo sztuczne lub metal, jednak rozwiązanie takie zdecydowanie ucierpi na aparycji.
To, czego raczej warto unikać to stoły z elementami szklanymi. Nigdy nie da się do końca przewidzieć panujących na zewnątrz warunków lub tego, że mebel stanie się obiektem zainteresowania zwierząt. Szkło może charakteryzować się niedostateczną wytrzymałością, a w niektórych przypadkach może być niebezpieczne.
Praktyczność i wygoda użytkowania
W kwestii praktyczności warto przyjrzeć się takim cechom stołu ogrodowego jak: możliwość składania, obecność półki w okolicy miejsca na nogi oraz struktura blatu – czy występują w nim szczeliny pomiędzy kolejnymi deskami (w przypadku stołów drewnianych).
Stół ogrodowy, kamienny Como od dajar.pl
Sposobność złożenia lub rozłożenia mebla będzie istotna dla tych, którzy planują przemieszczać go z miejsca na miejsce lub przechowywać np. w okresie zimowym.
Półka w okolicy nóg pozwoli położyć przydatne przedmioty w zasięgu ręki, lecz jednocześnie ograniczy wygodę korzystania ze stołu. Szczeliny w blacie to natomiast kwestia bardziej indywidualna – z jednej strony mogą dodawać uroku, natomiast z drugiej – sprzyjają gubieniu się niewielkich przedmiotów.
Podsumowanie
Najważniejsze cechy stołu ogrodowego to: wymiary, masa, materiał wykonania oraz praktyczność. Wybór idealnego rozwiązania nie zawsze jest możliwy, dlatego warto przygotować się na ewentualność zdecydowania się na pewne kompromisy.