Mszyce – popularne szkodniki ogrodowe
Mszyce często goszczą w ogrodach ku utrapieniu zapracowanych ogrodników. Atakują wiele różnych roślin, wpływając negatywnie na wygląd roślin i wielkość plonów. Jeśli „inwazja” nie jest za bardzo zmasowana, wtedy wystarczy zgarnąć owady palcami lub spłukać silnym strumieniem wody. Przy dużej ilości szkodników sprawa już nie jest taka prosta.
Mszyce są niewielkimi owadami o miękkim odwłoku, które osiedlają się w koloniach na pędach roślin. Odżywiają się wysysając soki z zaatakowanej rośliny. Rozmnażają się na tym samym pędzie, a owady wylegające się ze złożonych jaj przystępują do wypijania soków w bezpośrednim sąsiedztwie kolonii. Przy zbyt dużym zagęszczeniu uskrzydlone samice przenoszą się na kolejne pędy.
Na roślinach porażonych przez mszyce często widzimy mrówki, które żyją z nimi w symbiozie. Mrówki korzystają z odchodów mszyc w postaci spadzi.
Jak zapobiegać mszycom?
Rozwojowi mszyc sprzyja zagęszczenie roślin, szczególnie duża ilość chwastów, na których żerują również mszyce. Dlatego należy dbać o częste usuwanie chwastów oraz przerywanie zagęszczonych grządek i rabat. Ważne jest również systematyczne sprawdzanie, czy szkodniki zaatakowały ogród – usunięcie kilku niewielkich kolonii w początkowej fazie rozwoju zwykle nie stwarza większego problemu. Szkody wyrządzone przez mszyce są zwykle minimalne, jeśli rośliny znajdują się ogólnie w dobrej kondycji, przez co mają więcej sił witalnych na zwalczenie zagrożenia. Odporność rośliny na mszyce zmniejsza się przy przedawkowaniu nawozów z dużą zawartością azotu – wydelikacone, wybujałe pędy przekarmionych roślin to doskonałe miejsce do żerowania dla mszyc.
Rośliny najczęściej atakowane przez mszyce:
• drzewa i krzewy owocowe
• drzewa alejowe (np. lipy)
• krzewy ozdobne (np. kalina, róże)
Jak zwalczać mszyce?
Metody ekologiczne zwalczania mszyc obejmują stosowanie oprysków na bazie różnorodnych ziół. Najczęściej używane substancje to gnojówka z pokrzywy (świeże pędy zalewamy wodą i pozostawiamy do fermentacji na kilka dni) lub wywar z krwawnika (zalany wrzątkiem susz krwawnika fermentujemy przez 2-3 dni). Do pryskania można również zastosować roztwór szarego mydła. Mszyce mają też naturalnych wrogów (czyli owady żywiące się mszycami). Należą do nich biedronki (zarówno osobniki dorosłe jak i larwy), złotooki, bzygi i pryszczaki. Spróbujmy je zwabić pozostawiając w ogrodzie nieco suchych liści i kawałki drewna (owady będą mogły tam przezimować) oraz sadząc kwitnące rośliny z apetycznym dla tych owadów nektarem (głównie rośliny o kwiatach w kształcie baldachów, czyli np. koper, pietruszka).
Dopiero w ostateczności stosujmy środki chemiczne, ponieważ użyte opryski mogą być szkodliwe także dla innych, pożytecznych owadów.