Warzywa w wielkim mieście
Dobre wieści dla miłośników zdrowych ekologicznych warzyw, owoców i ziół prosto z własnego ogródka: taras lub balkon jest doskonałym miejscem do ich uprawy! Czy widzieliście kiedyś te ogromne pory, marchewki lub cebule wystawiane na targach rolniczych czy pokazach warzyw? Czy zastanawialiście się jak osiągnęły takie rozmiary? Cuda te najczęściej rosły w pojemnikach – właśnie tak jak mogą rosnąć na tarasach lub balkonach.
Aby założyć sobie mały ogródek warzywny na tarasie lub balkonie nie trzeba być specjalistom. Wystarczy znaleść odpowiednie pojemniki i donice, w których będzie można wysiać lub posadzić wybrane warzywa, owoce oraz zioła. Przed zaplanowaniem takiego „jadalnego” balkonu lub tarasu warto jest zapozanć się z zasadami uprawy roślin na małych przestrzeniach TU.
Jeśli chodzi o pojemniki i donice to polecam zastanowić się nad recyclingiem. Nie ma nic oryginalniejszego niż kolorowe liście sałaty, brunatna botwinka czy czerwone pomidorki rosnące w starych drewnianych skrzynkach do transportu wina czy z lekka zardzewiałych wiadrach pamiętających czasy naszych babć. Widziałam już zieloną pietruszkę rosnącą w starym kaloszu, ziemniaki w kominie i pędy barwnych dyń „spływające” po bokach pordzewiałej taczki ogrodniczej. Najważniejsze jest aby każdy wykorzystany przez nas pojemnik miał odpowiedni drenaż i oczywiście otwór w dnie. Do dużych pojemników (np starych beczek) polecam wrzucić dobrą warstwę połamanych ciegieł, kamieni lub połamanego styropianu, a dopiero na to odpowiednie podłoże. Pomidorki mogą rosnąć prosto z worków z podłożem ogrodniczym – zobacz TU.
Najłatwiej jest obsadzić tarasy lub balkony warzywami oraz ziołami typu sałaty, bazylia, kolendra, rukola, koperek, roszponka, natka pietruszki, botwinka, rzodkiewka czy szczypiorek – ponieważ rosną one szybko i świetnie nadają się do letnich sałatek. Niektóre sałaty regularnie przycinane potrafią odrastać nawet przez całe lato – są to zazwyczaj te odmiany, które nie tworzą zbitych główek. Wśród zieleniny warto posadzić tu i ówdzie zioła-kwiaty typu nagietek lekarski lub fiołek trójbarwny, można nimi przyozdabiać letnie potrawy i napoje.
Na słonecznym balkonie lub tarasie łatwo jest postarać się o własne pomidory, papryki słodkie i chili oraz baklażny. Należy zapewnić im duże (około 10 litrowe) pojemniki, a także regularnie podlewać i dokarmiać odpowiednim nawozem. Małe pomidorki typu koktajlowego lub truskawki czy poziomki, z powodzeniem można sadzić w wiszących koszach i innch pojemnikach zainstalowanych na ścianach, barierkach lub płotach.
Na miejsca bardziej zacienione polecam szpinak. Pamiętajmy, że jest to warzywo o super silnych właściwościach zdrowotnych i przeciwnowotworowych. Szczególnie smaczne są te młode listki, które można dodawać wprost do sałatek lub gotować na parze i podawać z sosem holenderskim. Posadźmy je w odstępach 15cm i nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.