Skrzynie na zacieniony balkon lub parapet

0

Jeśli posiadacie parapet, taras lub balkon z wystawą zacienioną lub częściowo zacienioną, to naprawdę nie musicie się tym martwić. Jest wiele pięknych roślin, które świetnie czują się w takich warunkach i umiejętnie dobrane oraz skomponowane w donicach lub skrzyniach będą piękna ozdobą. Ja stworzyłam skrzynie z roślinnością wieloletnia – prawdziwa rabatę z ogrodu leśnego.

Obsadzanie skrzyń balkonowych na miejsce zacienione.

Głębokie skrzynie pomogą zachować wilgoć podłoża na dłużej. 

Wykonanie:

Jeśli zdecydujecie się już na stworzenie aranżacji roślinnej na swój balkon lub parapet, to bardzo ważna sprawą jest wybór pojemnika. Prawda jest taka, że im większy tym lepszy – można zmieścić w nim ciekawsze kompozycje i nie trzeba będzie podlewać aż tak często. Ja do swojej aranżacji na zacieniony parapet wybrałam modrzewiowe skrzynie wielkości 100cm x 30cm i wysokość 25cm. Środek wyłożyłam mocnym plastikiem, ponieważ nie chcę aby woda wylewała się z dna skrzyni na białą ścianę domu.  Dla zapewnienia drenażu dodałam dosyć grubą warstwę połamanego styropianu (ze względu na ciężar skrzyń wybrałam ten lekki materiał) i skrzynie wypełniłam ziemia ogrodową zmieszaną z nawozem (np. Obornik granulowany, kurzak czy maczka rogowa, może też być własny kompost lub dobrze przekompostowany obornik). Na końcu zabrałam się do sadzenia wcześniej wybranych roślin. Zanim je posadziłam, to oczywiście kilkukrotnie ustawiałam z nich przykładowe kompozycje, a potem wybrałam najlepszą.

Obsadzanie skrzyń balkonowych na miejsce zacienione.

Cennym dodatkiem do kompozycji są biała serduszka okazała i dmuszek jajowaty.

 Roślinność:

Do obsadzenia mojej skrzyni na parapet zacieniony wybrałam roślinność preferującą miejsca zacienione lub pół cieniste. Dla urozmaicenia kompozycji są to rośliny o różnych kształtach i odcieniach liści. Z przodu skrzyni są rośliny zwisające, na tyłach rosnące do góry, swobodne. Większość roślin to byliny, a więc kompozycja zostanie bez większych zmian na kilka lat.

Obsadzanie skrzyń balkonowych na miejsce zacienione.

Kokoryczka wielokwiatowa odm. Variegatum i bluszcz pospolity.

Obsadzanie skrzyń balkonowych na miejsce zacienione.

Hosta odm. 'Big Daddy’ i kocanka włochata.

Obsadzanie skrzyń balkonowych na miejsce zacienione.

I coś na ząb: czosnek niedźwiedzi i czosnek szczypiorek.

Na balkonie o południowej ekspozycji sprawdzą się tylko rośliny kochające słońce – czytaj więcej

You might also like More from author

Leave A Reply