Rośliny, które odstraszają komary

0

Wilgotna i rozkapryszona wiosna, jaką mamy w tym roku to zapowiedź sporej populacji komarów. Może to oznaczać, że nasze spacery po kwitnącym ogrodzie albo odpoczynek na tarasowym fotelu nie będą tak przyjemne, jak się spodziewamy. Natrętne ukłucia tych owadów mogą przepędzić nawet najbardziej zagorzałego zwolennika odpoczynku na świeżym powietrzu. Zatem, zanim komary zaatakują, przygotujmy się do walki z nimi przynajmniej na własnym podwórku.

 

Komar w trakcie posiłku

 

Z obserwacji przeprowadzonych nad tymi owadami wynika, że niektóre olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny skutecznie je odstraszają . Spróbujmy zatem w tych miejscach, gdzie najchętniej odpoczywamy w naszym ogrodzie lub na tarasie i balkonie otoczyć się tymi naturalnymi  repelentami. I nie będzie to wcale wyrzeczenie z naszej strony, bo akurat wiele zapachów zniechęcających  komary ludziom się podoba – choć nie wszystkie. 

 

Jakie rośliny odstraszają  komary?

Melisa cytrynowa  (Melissa officinalis), to mrozoodporna bylina o bardzo przyjemnym, słodko-cytrynowym zapachu. Melisa dorasta do około 50-70 cm, jest niewybredna co do gleby i znosi okresy suszy. W ogrodzie trzeba na nią troszkę uważać, ponieważ z łatwością rozsiewa się i szybko tworzy nowe rośliny. Będzie świetnie rosła w większych pojemnikach.

 

Melisa

 

 

Aksamitka (Tagetes) – to popularna jednoroczna roślina rabatowa, którą siejemy nie tylko w ogrodzie ozdobnym, ale również w warzywniku, gdzie odstrasza sporo szkodliwych owadów. Aksamitki mają bardzo charakterystyczny, mocny zapach, który zdecydowanie nie podoba się komarom. Warto obsiać nimi ścieżki ogrodowe i rabaty w pobliżu miejsca, gdzie odpoczywamy. W pojemnikach również się sprawdzają. Muszą jednak rosnąć w pełnym słońcu.

 

Kocimiętka (Nepeta) – najczęściej uprawiamy odmianę o szarosrebrnych liściach i jasnoniebieskich kwiatach. Jest to bylina o niskich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych.  Rozrasta się w spore kępy, kwitnie przez całe lato. Zapach kocimiętki nie każdemu się podoba, ale jeśli nie dotykamy roślin, nie jest on zbyt intensywny.

 

Kocimiętka

 

 

Bazylia (Ocimum basilicum) – szczególnie cytrynowa i cynamonowa. Jest to nie tylko wspaniały dodatek do potraw, ale i ciekawa roślina dekoracyjna. Bazylie są roślinami jednorocznymi, wrażliwymi na niskie temperatury. Ogrzane promieniami słońca wydzielają przyjemny zapach samoistnie, bez konieczności dotykania liści. Jeśli chcemy wykorzystać je do ochrony przed komarami nie tylko w miejscu, gdzie rosną, wystarczy rozetrzeć w palcach kilka listków i wetrzeć je w skórę. Bazylia to wspaniała dekoracja w balkonowych pojemnikach, ważna przyprawa i jak widać, również wydatna pomoc w walce z komarami.

 

Bazylia cynamonowa

 

 

Do skutecznych odstraszaczy komarów należy jeszcze wiele innych roślin, między innymi lawenda, mięta, czosnek, trawa cytrynowa. W naszym otoczeniu sadźmy te, które się nam podobają, albo są użyteczne w kuchni. Będziemy mieć podwójny pożytek, a może nawet potrójny, bo mieszkanie w zielonym otoczeniu to już ogromny sukces, a zielone i pachnące zioła na wyciągnięcie ręki i spokój od komarów to już po prostu luksus.

You might also like More from author

Leave A Reply