Przerzedzanie zawiązków na drzewach owocowych

0

W sadzie, przysłowie, że od przybytku głowa nie boli nie sprawdza się niestety. Obficie kwitnące drzewa owocowe cieszą sadowników, ale też zwykle jest to sygnał, że będzie dodatkowa praca przy przerzedzaniu zawiązków, czyli wyłamywaniu nadmiernej ilości zawiązanych owoców.

Jeśli mamy w ogrodzie jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie lub morele, to warto poznać zasady przerzedzania zawiązków i stosować je dla polepszenia jakości plonów.

Skąd się bierze nadmiar zawiązków?
Korzystne warunki glebowe i pogodowe przy zawiązywaniu pąków kwiatowych w poprzednim sezonie, a następnie dobra pogoda przy kwitnieniu, umożliwiająca skuteczne zapylanie prowadzi do wykształcenia zbyt dużej liczby zawiązków owoców w porównaniu z możliwością ich wyżywienia przez drzewo. Mądrość natury sprawia, że część słabszych zawiązków w przypadku gruszy, jabłoni i śliw opada samoistnie do połowy czerwca. Wtedy sadownik musi ocenić, czy ilość owoców pozostałych na drzewie jest adekwatna do możliwości ich wyżywienia, czy też należy usunąć zawiązki nadmiernie zagęszczone. Na wyjątkowo obficie kwitnących drzewach moreli czy brzoskwini wystarczy, aby jedynie 5% kwiatów wydało owoce – cała reszta jest zbędna.

Dlaczego przerzedzamy?
Pozostawienie zbyt dużej liczby zawiązków  to w efekcie:
• małe, niezbyt smaczne owoce,
• często połamane od nadmiernego ciężaru gałęzie,
• podwyższone ryzyko wystąpienia chorób grzybowych przy dużym zagęszczeniu owoców,
• osłabienie drzewa i niskie plonowanie w następnym sezonie.

W jakim terminie?
W przypadku jabłoni, gruszy i śliw zwykle w drugiej połowie czerwca, gdy zaobserwujemy zakończenie samoczynnego opadania owoców (tzw. opad świętojański). Morele i brzoskwinie około 30 dni po zakończeniu kwitnienia, gdy zawiązki są wielkości orzecha laskowego. Jeśli drzew jest dużo, zaczynamy od odmian najwcześniejszych.

W jaki sposób?
W przypadku dużych owoców, takich jak gruszki, jabłka czy brzoskwinie zasadą jest pozostawienie jednego lub dwóch zawiązków w odległości 15 – 20 cm. Przerzedzanie przeprowadzamy wyłamując lub wycinając delikatnie najsłabsze lub zniekształcone owoce. Śliwki w zależności od odmiany pozostawiamy po jednej lub dwie co 5 – 10 cm.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply