Projekt doskonały
Przy projektowaniu formalnego ogrodu starajmy się trzymać kilku zasad:
• Przestrzeń ogrodu powinna być wytyczona za pomocą prostych i czystych linii (ścieżki, krawędzie rabat, żywopłoty czy rzędy donic lub rzeźb) które prowadzą oko ku głównemu punktowi formalnemu (fontannie, ozdobnemu poidłu dla ptactwa czy pięknej donicy ze szczególnie ciekawym obsadzeniem).
• Tak rozplanowany ogród możemy spokojnie dopełnić roślinnością na rabatach, w pojemnikach lub stosując przycinane formy krzewów i drzew zwane topiarami. Pamiętajmy, aby jego elementy były proporcjonalne i symetryczne, dotyczy to również rozstawienia mebli ogrodowych oraz oświetlenia.
• W Anglii popularne są formalne ogródki ziołowe, które przypominają średniowieczne herbarium ogrodów zamkowych lub klasztornych. Na krawędziach niewielkich kwadratów lub okręgów sadzi się zimozielone nisko przycinane obwódki, które stosuje się także do podziału bryły rabaty na mniejsze części. Otrzymane w ten sposób segmenty obsadzane są ziołami, które swoją łagodną formą często wyglądają bardzo atrakcyjnie w kompozycji ze sztywnymi krawędzimi rabaty.
• Entuzjaści ogrodów formalnych mogą się nawet pokusić o wykonanie niewielkiego parteru węzłowego z przeplatających się rzędów ziół i bukszpanu.
Wybór roślin
Strzyżone krzewy oraz drzewa są podstawą ogrodu w stylu formalnym. Wysokie lub niskie żywopłoty, szpalery oraz topiary tworzą szkielet symetrycznej przestrzeni. To oznacza, że wybrane rośliny muszą dobrze znosić zabiegi częstego przycinania oraz kształtowania w formy geometryczne. Na żywopłoty i topiary tradycyjnie wybierane są wolno rosnące odmiany zimozielonych bukszpanów (Buxus sempervirens), cisów (Taxus baccata) oraz ostrokrzewu (Ilex aquifolium). Na niskie i wysoke szpalery stosuje się najczęściej lipy (Tilia) oraz graby (Carpinus). Jeśli chodzi o rośliny zielne to polecam te, które same w sobie mają regularne kształty oraz ciekawe kolory. Wśród moich ulubieńców do obsadzeń ogrodów formalnych są agapanty, czosnki ozdobne, naparstnice, trawy ozdobne oraz wiele innych. Pamiętajmy, że zawsze powinniśmy dobierać rośliny zgodnie z rozmiarem ogródka.
Zabiegi pielęgnacyjne
Ogrody formalne wymagają szczególnie dużo pracy przy przycinaniu krzewów oraz utrzymaniu perfekcyjnej darni. Żywopłoty z roślin liściastych zrzucających na zimę liście przycinamy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Żywopłoty oraz topiary zimozielone przycinamy zwykle raz w roku – w lipcu lub na początku sierpnia. Krawędzie trawników oraz żywopłotów powinny zawsze być równe jak świeżo krochmalona pościel, tak więc koniecznie należy zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia. Do niskich obwódek oraz topiar wystarczą nożyce ogrodnicze i sekator. Do większych żywopłotów oraz szpalerów potrzebne już będą narzędzia spalinowe lub elektryczne, drabiny lub nawet rusztowania.