Okiem pszczoły

0

Ewa z PSZCZELARNI obserwując pszczoły latające „z kwiatka na kwiatek” zawsze zastanawia się nad tym, jak one postrzegają świat zewnętrzny i skąd wiedzą, gdzie powinny przysiąść. Czy pszczoły postrzegają kwiaty tak jak my ludzie przez barwy i zapach?

Oczy pszczoły miodnej to para dużych oczu złożona z tysięcy fasetek oraz troje oczu mniejszych tzw. przyoczek (trutnie mają większe oczy niż matka i robotnice). Obraz pszczelego świata powstaje z połączenia pojedynczych punktów, jest taką siatką utworzoną z punkcików. Dlatego szczegóły danego kwiatu pszczoła rozpoznaje dopiero z odległości 5 cm. A przecież w locie osiąga ona prędkość 30 km/godz.! Dopiero więc zawiśnięcie (kołowanie) pszczoły – zbieraczki nad kwiatem pozwala jej rozróżnić kwiaty, ocenić ich stan (czy mają jeszcze nektar czy już nie) i zorientować się jak najlepiej się do niego dostać.

Jak pszczoły widzą barwy.

Kwiaty dzięki barwie wyróżniają się na tle dominującej w przyrodzie zieleni – pszczoły w pierwszej kolejności kierują się ku niebieskiej i żółtej. Pole kwitnących na czerwono maków to dla nich tylko powierzchnia z czarnymi plamami!

 

 

Owady te znakomicie widzą fale świetlne o krótkim zakresie (człowiek tylko przez specjalistyczny sprzęt), widzą więc promienie ultrafioletowe, a ponieważ kwiaty dobrze odbijają te promienie, na ich powierzchni tworzą się wzory niewidzialne dla człowieka ale czytelne dla pszczół.

Trudno nam sobie wyobrazić, że dla pszczół wracających do ula z pełnymi wolami, barwy nie mają już znaczenia (tak jak nie mają znaczenia podczas szybkiego poruszania się do celu), więc oznaczanie uli w postaci barwnych geometrycznych wzorów jest jak najbardziej wskazane i od wielu lat tak właśnie robili i nadal robią  pszczelarze, malując różne ornamenty na ulach.

Jak pszczoły widzą ruch.

Także małe, niewyróżniające się wielkością i kolorem kwiaty są zapylane/oblatywane przez pszczoły (np. kwiat gryki, kwiaty łąkowe) – ponieważ osadzone na cienkich łodyżkach, wprawione w ruch podmuchem wiatru, skutecznie zwracają na siebie uwagę pszczelich robotnic.   Pszczoły obrazy w ruchu widzą ostro, stąd bez trudu potrafią użądlić spanikowaną osobę wymachującą rękami a celem ataku pozostają poruszające się dłonie (nie wolno machać rękoma, odganiając się od pszczół, należy po prostu spokojnie odejść bez gwałtownych ruchów) i wzburzone ramiona, wykrzykujące usta, mrugające powieki.

Pszczoła wybierając dany kwiat jest prawdopodobnie wyspecjalizowana i wprawiona w pobieraniu nektaru z danego typu kwiatów (nie jest to proste, czasami trzeba wiedzieć, jak się za dany kwiatek zabrać), wie, kiedy on nektaruje, wie, jaki będzie miała uzysk, zna najkrótszą drogę do niego i UMIE TĘ WIEDZĘ PRZEKAZAĆ współtowarzyszkom w ulu (tzw. taniec pszczeli).

 

Fot: www.pszczelarnia.pl

 

A zapachy? 

Te wabią pszczoły już ze znacznych odległości. Pszczoły to najlepsze nosy perfumiarskie świata. Nie niszczmy ich więc stosowaniem środków toksycznych i drażniących.

 

You might also like More from author

Leave A Reply