Jak rozwinąć swoje ogrodnicze hobby ze szklarnią ogrodową.
Szklarnia stanowi naturalne rozwinięcie przydomowego ogródka i pozwala na szybsze cieszenie się świeżymi owocami czy warzywami, a także roślinami ozdobnymi nadającymi się do dalszego sadzenia. W zależności od potrzeb domorosłego ogrodnika dostępnych jest wiele rodzajów szklarni, jednak na co konkretnie zwracać uwagę? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o szklarniach i jak przygotować się do jej postawienia.
Czym jest efekt szklarniowy i co daje hodowla roślin w szklarniach?
Choć szklarnia kojarzyć się może z dużymi plantacjami, coraz częściej można je również spotkać w mniejszych gospodarstwach czy ogródkach działkowych w miastach. Nawet niewielka konstrukcja pozwala cieszyć się uprawami przez wiele miesięcy (od lutego do nawet listopada), a dzięki stałym warunkom panującym w jej wnętrzu, zbiory przyspieszone są o kilka tygodni. Wszystko to dzięki efektowi cieplarnianemu, jaki zachodzi w obrębie szklarni. Gdy promienie słoneczne przechodzi przez dach i ściany szklarni, jest ono pochłaniane przez ziemię i inne przedmioty znajdujące się wewnątrz niej. Następnie oddają one tę energię, ale w formie promieniowania podczerwonego, które nie przechodzi przez szkło, co prowadzi do wzrostu temperatury.
Warto pamiętać również, że niektóre owoce i warzywa można uprawiać w Polsce tylko w szklarni, ponieważ wymagają specjalnych, nierzadko egzotycznych warunków. Oprócz standardowych pomidorów, ogórków i papryki, gdzie dwie pierwsze z tych roślin wymagają tzw. rozsady, warto wspomnieć również o owocach, takich jak truskawki, ananas, melon czy wybranych cytrusach. W kwestii doboru konkretnych upraw, ogrodnik powinien kierować się własnymi preferencjami, ale wcześniej na pewno nie zaszkodzi konsultacja z kimś bardziej doświadczonym.
Szkło czy poliwęglan – jakie wyróżniamy rodzaje szklarni?
Decydując się na konkretny rodzaj szklarni warto pamiętać o wielu czynnikach takich jak wielkość czy materiał z jakiego został wykonany szkielet konstrukcji. Jednym z istotniejszych kryteriów jest również pokrycie – tutaj wyróżniamy szklane lub to wykonane z poliwęglanu. Po za oczywistymi właściwościami działania na nasze uprawy, ceny tych szklarni znacznie się od siebie różnią. Weźmy na przykład szklarnie ogrodowe od polskiego dystrybutora marki Palram, czyli Palram.pl. Szklarnie poliwęglanowe kupimy za kwotę pomiędzy za około 1000-2000 zł, natomiast te ze szkła sięgają cen około 4-5 tysięcy złotych.
Szklarnia ogrodowa pokryta szybą – szklany sufit i ściany są najczęstszym wyborem i zapewniają dobry stosunek ceny do jakości. Oprócz standardowych szyb, dostępne są również te hartowane, które charakteryzują się wyższą odpornością na uszkodzenia, a dodatkowo pękają bezpiecznie (w wyniku rozbicia, szyba rozpada się na wiele nieostrych elementów).
Szklarnie ogrodowa pokryta poliwęglanem – ten typ poszycia jest lekki i skutecznie zatrzymuje energię cieplną wewnątrz konstrukcji, a także jest wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Szklarnie wykonane z tego materiału są zazwyczaj tańsze od tych pokrytych szybami.
Jak przygotować się do postawienia szklarni?
Na budowę szklarni czy innego budynku gospodarczego, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2 nie jest wymagane zezwolenie, jednak fakt postawienia takiej konstrukcji należy wcześniej zgłosić w urzędzie miast lub gminy.
Oddzielną kwestię stanowi przygotowanie tzw. bazy, na której stanie konstrukcja. W odróżnieniu od altan, wykonany fundament musi być płaski oraz wypoziomowany oraz musi znajdować się pod obrysem podstawy całej szklarni.