Amalia Robredo, preriowe ogrody i flora Urugwaju
Amalia Robredo – miłośniczka botaniki oraz czołowa projektantka krajobrazu w Ameryce Południowej, przeobraża urugwajskie farmy w preriowe ogrody, które są pełne pięknych okazów tamtejszej flory.
Odważna projektantka ogrodów.
Urodzona i wychowana w Argentynie, do Urugwaju przeprowadziła się w 2002 roku. Zamieszkała w niewielkiej nadmorskiej miejscowości José Ignacio, niedaleko Punta del Este, popularnego wśród Latynosów i Europejczyków wakacyjnego kurortu. W odwiedzanym przez turystów regionie ceny wartości ziemi znacząco wzrosły, stąd też farmerzy postanowili podzielić swoje gospodarstwa na mniejsze działki (5 hektarów to dozwolone minimum) i odsprzedać je letnikom. Wokół powstałych domków letniskowych brakowało ogrodów, które komponowałyby się z pięknem tutejszego krajobrazu. Amalia Robredo podjęła wyzwanie.
Wyzwanie.
Stworzenie niskiego w kosztach utrzymania ogrodu na wybrzeżu Atlantyku, gdzie wieje silny wiatr a gleby są piaszczyste i zasolone, nie było łatwym zadaniem. Amalia postawiła na ogrody preriowe i rośliny, które sprawdzą się w tych warunkach doskonale. A tych było całe mnóstwo, rzadkie i niewykorzystywane w światowym ogrodnictwie gatunki. „To był właśnie ten moment, kiedy stałam się również łowczynią roślin”, wspomina Amalia.
Inspiracja i praca naukowa.
Mentorem projektantki został dr Noel Kingsbury, angielski naukowiec i projektant ogrodów naturalistycznych, który krok po kroku wprowadzał Robredo w tajniki wiedzy botanicznej. Z jego pomocą designerce udało się stworzyć herbarium liczące ponad 300 gatunków, które zostały sklasyfikowane przez laboratorium botaniczne Uniwerstytu Agronomicznego Urugwaju. Dzięki dotacjom Banku Światowego projektantka opublikowała przewodnik traw, bylin i ptaków, położonego nad Atlantykiem, departamentu Maldonado. Odtworzyła również 20 gatunków zapomnianych roślinnych okazów, które z powodzeniem zaadaptowały się w tworzonych przez nią ogrodach.
Amalia Robredo wraz z dr Kingsbury swoje poszukiwania poszerzyła również o kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. Dzięki botanicznym podróżom zrozumiała wizję naturalistycznych, preriowych ogrodów, które naśladują naturę i są proekologiczne. Więcej na temat jej pracy można poczytać na stronie Estudio Amalia Robredo.
Więcej ciekawostek na temat projektantó i pięknych ogrodów znajdziecie na stronie www.poezja-designu.pl