Współczesny ogródek wiejski Bunny Guinnes

0

Projektanci nowoczesnych ogrodów często sięgają po inspirację do prostych, lecz praktycznych ogródków wiejskich. Wiedzą, że uprawa własnych warzyw i owoców jest w dzisiejszych czasach nie tylko modna, ale również jest to świadomy styl życia wielu z nas. Nie zapomina się o tym i na wystawach ogrodniczych, nawet tak prestiżowych jak Chelsea Flower Show w Londynie. Światowej sławy projektantka Bunny Guinnes zademonstrowała podczas zeszłorocznej wystawy w Chelsea, jak tradycyjny styl ogrodu wytrzymuje próbę czasu – szczególnie gdy nada się mu trochę nowoczesnego smaczku. Jej współczesna interpretacja angielskiego warzywnika może być inspiracją dla stworzenia własnego angielskiego ogrodu przed domem. Oto główne zasady, których trzymała się Bunny Guiness podczas projektowania:

• Ozdobna  przestrzeń ogrodu jest całkowicie złączona i zmieszana z częścią praktyczną, produkującą warzywa, owoce, zioła oraz kwiaty.

• Wielkość działki nie ma znaczenia, ponieważ rośliny nie rosną tradycyjnie na długich grządkach, tylko na wzniesionych rabatach oraz w donicach.

• Zastosowanie wzniesionych rabat ma wiele zalet. Oprócz tego, że łatwo możemy kontrolować jakość i wilgoć zawartej w nich gleby i nie musimy łamać sobie pleców w czasie sadzenia i pielęgnacji roślin – to wzniesione rabaty ułatwiają utrzymanie porządku i z pewnością nadają ogrodowi ładnego wyglądu.

• Rośliny na rabatach i w donicach są wymieszane. Drzewko owocowe w dużej terakotowej donicy jest podsadzone sałatami, a na wzniesionej rabacie obok kapustnych i motylkowych rośnie sobie powojnik lub róża.

• Donice różnej wielkości są rozmieszczone na terenie całego ogrodu. W wielu rośnie pachnąca lawenda, drzewka owocowe, zioła, pelargonie i truskawki. Niektóre gatunki nawet wolą donice niż rabaty – świetnie sprawdzają się pomidory, bakłażany, ogórki, sałata, fasola, marchew, gruszki, papryka i wszelkie zioła.

• Pomiędzy warzywami na rabatach rosną kwiaty, które świetnie nadają się do cięcia do wazonu: rośliny jednoroczne, cebulowe i byliny.

• Pnące róże pokrywają piękne obeliski – poza ładnym efektem jest to bardzo stary i praktyczny sposób na wykorzystanie każdego kawałka ogrodu. Rośliny ozdobne jak i drzewka owocowe można z powodzeniem „rozpiąć” na wszelkiego rodzaju podporach, aby zajmowały jak najmniej miejsca na rabatach.

• Ogród jest pełen kwitnących roślin, które wabią pszczoły oraz motyle. Oprócz przyjemnej atmosfery zapewniają one drzewkom owocowym dokładne zapylenie, co wpłynie na większe i lepsze plony.

• W centralnym punkcie umieszczono dużą kamienną misę, która pełni funkcję spokojnej fontanny. Przyjemny dla ucha ludzkiego szum wody jest w ogrodzie bezcenny. Najważniejsze jest jednak to, że woda przyciągnie do ogrodu ptaki, które pomogą w walce ze szkodnikami roślin.

• Bunny nie zapomniała oczywiście o miejscach do odpoczynku. Jest tu nawet kominek oraz siedziska z wygodnymi poduszkami – ogródek warzywny również może być miejscem relaksu oraz spotkań z przyjaciółmi.

You might also like More from author

Leave A Reply