Wiejskie piwniczki polskie

0

Autorka artykułu Ewa z Pszczelarni – kocha domową i ogrodową krzątaninę. Piecze, gotuję, sprząta … przyjmuje gości – jest ciekawa świata i ludzi. Jej miejscem na Ziemi jest Kotlina Kłodzka.

Nastała jesień …

Każdy szczęśliwy właściciel ogrodu z sadem i warzywnikiem jesienią po udanych zbiorach odczuwa pełną satysfakcję, że jego piwnica jest znowu będzie pełna. Zima i przednówek nie są mu straszne. Rytuał zapełniania piwnic, piwniczek, spiżarni oraz innych „zachowanek” ma swoich zwolenników po dziś dzień. Wiadomo, swoje jest prawdziwe, zdrowe a w efekcie końcowym po prostu tańsze.  Przykład? Ekskluzywne konfitury w sklepie kosztują ok. 12 zł, domowe ok. 4 zł.

 

Co kryją nasze piwnice i piwniczki?

W drewnianej skrzyni leżą ziemniaki (pamiętajmy, żeby nie kopać w niepogodę), a w piasku zasypane czekają na zimowe zawieje warzywa: marchew, pietruszka, seler, buraczki. Buraczki też migotają w słoiczkach jako marynaty, gotowe do spożycia prawie od razu. Jabłka ułożone w skrzyni otulone  papierem dotrwają do lutego. Gruszki pewnie tylko do grudnia. Syropy, nalewki, soki i gąsiorki wina pełne, miodu nie brakuje. Konfitury, powidła i dżemy oraz galaretki – w tym roku nie brakło nam wiśni, śliwek i jabłek oraz moreli. Grzybki i sałatki ogórkowe. Pikle na ostro z gruszek. Obowiązkowo kapusta w beczce dębowej kiszona, koniecznie – taki zwyczaj w mojej rodzinie – czynność ta musi być wykonana najpóźniej do końca października, ukiszona później z pewnością się zepsuje. 

Współcześni architekci często rezygnują z projektowania piwnic i piwniczek ponieważ są zbyt kosztowne dla inwestorów. Tymczasem, dawniej każdy szanujący się dom był choć w części podpiwniczony. Budowano piwniczkę w domu na trunki i piwnicę na zewnątrz zagłębioną w ziemi – była zamykana na klucz a ten przechowywany bezpiecznie w rękach pana lub pani domu. Służyła również do przechowywania mięsa.

Wzorowo urządzona piwnica utrzymuje stałą temperaturę przez cały rok, jest sucha i z rzadka (albo wcale) zaglądają do niej promienie słoneczne. Ma półki, haki i regały.

 

Jakie są nasze współczesne piwniczki?

Czy zachowały urok dawnych czasów? Może w klamce kutej żelaznej, starych drzwiach, dawnym kaganku, oknie z kratą, zapomnianym słoju lub omszałej butelce?  Napiszcie do nas jeśli macie taką piwniczkę … co w niej trzymacie, jak jest urządzona? Piwnice są zazwyczaj skromną, a nawet zapomnianą częścią domostwa, ale warto o nich przypomnieć ludziom XXI wieku.

You might also like More from author

Leave A Reply