Nowoczesny projekt zatopiony w roślinności

0

Dzisiejsza architektura potrafi być rażąco brzydka. Na każdym kroku napotykamy centra handlowe w formie wielkiego stalowego pudełka lub domy mieszkalne przypominające betonową fabrykę z lat 70tych. Otaczające je ogrody są tak minimalistyczne, że aż trudno je zauważyć!

Są jednak wyjątki. Piękne budowle i ogrody utalentowanych atchitektów powstają na całym świecie. Często są one inspirowane naturą i delikatną obserwacją przyrody. Wspaniałym przykładem jest projekt belgijskiego architekta Wim Goes nieopodal Gent w Bachte-Maria-Leerne. Jego drewniana konstrukcja przybudówki do tradycyjnego wiejskiego domu jest zawieszona nad spokojnym stawem. W lustrze wody odbija się sam budynek oraz otaczająca go zieleń i błękit nieba. Ogród został szczegółowo zaplanowany i wykonany wraz z nową przybudówką. Przeważa tu roślinność w różnych odcieniach zieleni – od jaskrawych kwiatów wilczomlecza do soczystych, ciemniejszych pędów cisów i ligustra. Dużo kontrastujących ze sobą form nadaje temu monohromatycznemu ogrodowi dynamiki oraz życia – rozczochrane trawy ozdobne rosną tu obok równo przystrzyżonych żywopłotów i pnących się róż. Staw obsadzony jest jedynie irysami. Projektant nie używa wielu gatunków roślin – trzyma się tylko kilku z nich co jest chrakterystyczne dla współczesnych projektów, wspaniale komponujących się architekturą Wim’a Goes’a.

Budynek w Bachte-Maria-Leerne zbudowany jest z naturalnego drewna, które z czasem przebarwi się na szro- zielono (cedr lub modrzew). Przypomina on kształtem tradycyjne zabudowania wiejskie chociaż jest prawdziwie nowoczesny. Całość świetnie wpasowała się w otaczający krajobraz i zdecydownie go nie oszpeca. Budynek oraz ogród uzupełniają się, całość jest harmonijna i przyjemna dla oka. Zachowany jest balans natura a człowiek. Światowej sławy projektant Wim Goes za swoje prace zdobył wiele nagród. Urodził się w roku 1969 w Ghent, Belgia. W roku 1997 rozpoczął działalność jako architekt zakładając pracownię Wim Goes Architectuur. Jego firma wykonuje projekty prywatne, zajmuje się  budynkami publicznymi oraz handlowymi.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź