Kleszcze – jak się zabezpieczyć?

0

Przełom marca i kwietnia to w Polsce najczęściej początek aktywności kleszczy, które wybudzając się ze snu, rozpoczynają poszukiwania potencjalnego żywiciela, człowieka lub zwierzęcia. Wiele osób błędnie sądzi, że ugryzienie kleszcza jest wyczuwalne i zostawia po sobie ślad. To błędna teoria. Nie dość, że bez odpowiedniej rozwagi można przegapić kleszcza wbitego w ciało, to jeszcze jego obecność może być przyczyną groźnej choroby. Warto pamiętać o tym, że niemal połowa żyjących w Polsce kleszczy jest nosicielami groźnych dla człowieka patogenów.

Preparaty na kleszcze jako najskuteczniejsza forma zabezpieczenia przed ugryzieniem

W profilaktyce przeciwkokleszczowej bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Choć środki na kleszcze są obecnie powszechnie dostępne, a ich ogromna ilość może niekiedy przyprawić o zawrót głowy warto pamiętać o tym, że nie każdy środek będzie działał równie skutecznie, a co najważniejsze będzie bezpieczny dla człowieka. Wybierając środek chroniący przed ugryzieniem kleszcza warto zwrócić uwagę na ONE SHOT NATURAL, produkt w pełni naturalny, pozbawiony zbędnych dodatków chemicznych, który pomimo tego charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością działania. Dla właścicieli ogrodów polecany jest KILLER LIQUID, czyli środek, którego skuteczność działania wynosi nawet 3 miesiące, tworząc barierę ochronną wokół miejsca, które przy jego pomocy zostało opryskane. Warto przy tym wiedzieć, że KILLER LIQUID to środek skuteczny nie tylko przy walce z kleszczami, ale także i z komarami, będącymi prawdziwą zmorą osób uwielbiających wypoczynek na świeżym powietrzu.
W ochronie przed ugryzieniem kleszcza nie bez znaczenia jest odpowiedni wybór odzieży, szczególnie przebywając w miejscach, gdzie ryzyko występowania tych pajęczaków jest dość wysokie. Warto dokładnie zakrywać miejsca, poprzez które kleszcz mógłby się dostać po ubranie. Niezbędne będą zatem długie spodnie i wysokie skarpety (najlepiej by nogawki spodni były wsadzone w skarpety, opcjonalne należy założyć wysokie buty). Dobrym rozwiązaniem może być jasna odzież, na której znacznie lepiej będzie widoczna obecność kleszcza, który nie od razu po przedostaniu się na człowieka próbuję go ukąsić – w pierwszej kolejności poszukuje miejsca idealnego, wilgotnego i ciepłego, w którym skóra jest najcieńsza. Dlatego też najbardziej lubiane miejsca przez te pajęczaki to linia włosów, miejsce za uszami, szyja, pachy, zgięcie łokcia, okolice pępka, pachwiny, miejsce pod kolanami czy okolice ścięgna Achillesa.
Tak naprawdę na ugryzienia kleszcza narażony jest każdy. Największe ryzyko ponoszą jednak osoby, które zamieszkują obszary, na których ryzyko wystąpienia kleszcza jest bardzo wysokie oraz wszyscy ci, którzy ze względu na wykonywany przez siebie zawód mnóstwo czasu pędzają na łonie natury (chodzi tu przede wszystkim o leśników).
Nawet pomimo doskonałej profilaktyki, po powrocie z każdego spaceru warto dokładnie obejrzeć swoje ciało, by upewnić się, że nie ma na nim śladu obecności kleszcza. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku ugryzienia im szybciej zostanie on usunięty z ciała po okiem profesjonalisty, tym lepiej i bezpieczniej dla zdrowia.

Dlaczego tak ważna jest ochrona przed ugryzieniem kleszcza?

Być może niewiele osób ma świadomość tego, że nawet połowa żyjących w Polsce kleszczy to nosiciele szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów i patogenów. Nie oznacza to jednak, że ugryzienie przez kleszcza niebędącego nosicielem żadnej choroby nie spowoduje zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Bardzo często, choć organizm nie zostaje zainfekowany chorobą, może pojawić się odczyn zapalny lub reakcja alergiczna.
Najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza (która w poważniejszych przypadkach może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia układu ruchu) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (które w skrajnych przypadkach bywa chorobą śmiertelną, a samo leczenie i rehabilitacja może trwać nawet wiele lat). Dlatego tak ważne jest zapobieganie ugryzieniu kleszcza, a także dokładna kontrola ciała po powrocie ze spaceru. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jest również stosowanie odpowiednich preparatów chroniących przed kleszczami.

You might also like More from author

Leave A Reply