Jak zbudować domek dla owadów

0

W naturalnie pięknym ogrodzie bez pożytecznych owadów ani rusz, dlatego świadomie dbamy o ich dobre samopoczucie na naszym terenie. Sadzimy nektarodajne rośliny i powinniśmy również pomyśleć o miejscach, gdzie znajdą schronienie. Może to być niewielka sterta patyków i gałęzi albo zgrabione liście. Możemy również zbudować dla owadów domki, które przypominają ich naturalne schronienia. Nie muszą to być duże budowle, wiele owadów woli  raczej kameralne kryjówki, bez licznego sąsiedztwa.  Gotowy domek lub domki umieszczamy w spokojnym zakątku ogrodu, na uboczu głównych szlaków, np. pomiędzy konarami drzewa lub gałęziami rozległego krzewu. Powinny być dobrze przytwierdzone i zabezpieczone przed wiatrem, tak aby nie groził im upadek. W czasie sezonu domku nie zdejmujemy i nie przemieszczamy – owady cenią sobie stabilizację.

Budowa domku dla owadów, krok po kroku.

1. Gromadzimy niezbędne materiały do wypełnienia domku, które możemy znaleźć w ogrodzie, w lesie, nad brzegami jezior;

-szyszki

-korę i spróchniałe drewno

-różnorodne gałązki i patyki

Materiały z lasu i pola

-suche trzciny (z otworem wewnątrz trzcinowych źdźbeł)

-słomę,

-kawałki ceramicznych cegieł,

-kawałki drewna z nawierconymi otworami

Do zabezpieczenia zawartości domku przyda się również plastikowa lub metalowa siatka.

Słoma i siatka

2. Z desek budujemy domek (taki jak dla ptaków, ale bez jednej ściany) lub wykorzystujemy do tego gotowe drewniane pudełko. Oddzielnym „domkiem” może być również ceramiczna doniczka lub inne ceramiczne elementy (np. cegła dziurawka).

Drewniane pudełko

3. Wnętrze pudełka wypełniamy zgromadzonymi materiałami. Układamy je ścisło, aby zapobiec  przemieszczaniu się. Większe elementy przycinamy, żeby nie wystawały zbytnio poza krawędź domku/pudełka.

Zawartość domku to naturalne materiały z lasu i ogrodu

4. Ponieważ materiały naturalne podczas zmiennej wilgotności, jaka panuje w ogrodzie mają tendencję do zmiany objętości, na koniec prac domek warto zabezpieczyć siatką plastikową lub metalową o dość dużych oczkach – będziemy mieli wtedy pewność że zawartość nie wysypie się nawet przy niekorzystnej pogodzie.

5. Gotowy domek przenosimy do ogrodu i dobrze przytwierdzony pozostawiamy przynajmniej na jeden sezon.

Aktualne trendy w owadzim budownictwie możecie obejrzeć w naszej galerii.

Zdjęcia do artykuły powstały podczas warsztatów budowania domków dla owadów w ramach projektu EKO-ROZSADNIK.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply