Budki lęgowe dla ptaków

1

Iza z bloga MOJE ŻYCIE NA WSI i jej rodzina są nierozerwalnie związani z przyrodą – starają się, w miarę możliwości, żyć w zgodzie z naturą – całą zimę dokarmiają ptaki, a teraz nadszedł czas, aby zapewnili im miejsce do założenia lęgów.

Na przedwiośniu należy oczyścić stare budki lęgowe z resztek zeszłorocznych gniazd. Pozostawienie ich na następny sezon jest błędem! W ptasich gniazdach jest sporo pasożytów, a usuwając resztki starych gniazd pozbywamy się również tych niechcianych lokatorów.

Jak czyściliśmy budki lęgowe …

Pamiętam zabawna historyjkę związaną właśnie z czyszczeniem budek. Pewnej wiosny wreszcie udało mi się namówić mojego męża by pomógł mi w przygotowaniu budek. Chodziliśmy z drabiną od drzewa do drzewa i po kolei czyściliśmy ptasie domki. Niektóre trzeba było zdejmować by usunąć gniazdo, do innych wystarczyło włożyć rękę i wygarnąć resztki. Gdy podeszliśmy właśnie do takiego domku, którego zdejmować nie trzeba Olaf dzielnie wszedł na drabinę i włożył rękę do budki – nagle z krzykiem prawie zleciał z drabiny odrzucając przy tym małe kudłate coś, co wystraszone umknęło w krzaki! Okazało się, że jedna z naszych budek została zamieszkana przez orzesznicę czyli gatunek niewielkiego, rudego gryzonia z rodziny popielicowatych mieszkającego w lasach. Orzesznica żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. W Polsce podlega ścisłej ochronie. Długo się potem śmialiśmy … dobrze, że malec zleciał na grubą warstwę liści.

Budki lęgowe second-hand …

Nasze domki lęgowe pochodzą przeważnie z lasu. Kocham las i często w lesie bywam. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile takich budek można znaleźć w lesie. Bez obawy- nie zdejmuję ich z drzew! Ale po prostu wkurza mnie ludzka bezmyślność – najpierw leśnicy wieszają budki na drzewach, by za rok czy dwa owe drzewa wyciąć, a budki zostawić. Według mnie jest to marnotrawstwo.  Dlatego bardzo często z wyprawy do lasu wracam z budka lęgową. Jedna przyjechała nawet z Międzyzdrojów! W domu je naprawiam, bo często są uszkodzone i wieszam w naszym lasku lub gdzieś w pobliżu.

 

 Budka lęgowa na drzewie.

 

Wolne M1 …

Czasem budka musi powisieć sezon pusta, ale ptaki w końcu się przekonują i zakładają w niej gniazdo. Jeśli ktoś z Was chciałby zrobić własnoręcznie taki domek lęgowy dla ptaków to podaje link do strony, na której można  znaleźć przykładowe wymiary budek w zależności od tego jakie ptaszki chcemy do siebie zaprosić http://www.pwg.otop.org.pl/chronic1.php

You might also like More from author

1 Comment

  1. malavida says

    W jaki sposób mocować budki, aby nie uszkodzić przy tym drzew?

Leave A Reply