Pierwsze wrażenie
Życie na wsi daje możliwość obserwowania przyrody, uprawiania kwiatów czy warzyw tuż pod oknem. Nawet nie zauważamy jak zmieniające się pory roku wchodzą do naszego domu i przebierają go w nowe odsłony wiosny, lata jesieni i zimy. Bądźmy zatem gościnni i poddajmy się sile przyrody. Zacznijmy od wejścia. Ważne jest pierwsze wrażenie. Miłym akcentem dla oka będzie zawieszenie dekoracji na furtce wejściowej. Może być nią udekorowana gałązka, wianek czy ozdobna tabliczka z numerem domu. Nie musi to być kosztowna dekoracja, bo tak naprawdę możemy ją zrobić sami z tego, co podaruje nam własny ogródek. Na wiosnę proponuję wianki z wierzbowych gałązek, ponieważ plastyczne, łatwo je uformować i są powszechnie dostępne. Gałęzie ścięte wtedy, gdy kotki są jeszcze szare będą trwałą dekoracją. Wieszając taki wianek zapraszamy cieplejsze dni do swojego ogrodu. Dodatkowo własnoręcznie wykonane dzieło sprawi nam ogromną satysfakcję.
Za nami pierwsza próba. Teraz możemy podjąć poważniejsze wyzwanie, dekorując wejściowe drzwi. Jest to miejsce na zdecydowanie coś bardziej szykownego. Tym razem wianek z wierzbowych witek będzie jedynie bazą, podstawą wiosennej wizytówki domu. Co by tam wpleść? Wiosna ma tyle propozycji, większość z nich jednak ma charakter ulotny, zatem żywe kwiaty nie wchodzą w grę. Sztuczne tulipany, narcyzy, gałązki forsycji, bratki czy pierwiosnki trzeba po prostu kupić. Co wybrać? Uwielbiam różowe stokrotki, ale nijak się one mają do kogla-mogla na ścianach elewacji domu. Wybieram lekko kremowe tulipany lub bratki, narcyzy lub forsycje. O efektownym wyglądzie przyszłej dekoracji decydują nie tylko nasze kwiatowe upodobania. Zwracamy uwagę na kolor ścian zewnętrznych, barwę i materiał z jakiego wykonane są drzwi i zdecydujmy: czy będzie to kolor do nich pokrewny, wywodzący się z otoczenia, czy zupełnie przeciwstawny np. niebieski lub fiolet dla uzyskania mocniejszego kontrastu. Nie ma lepszej metody na znalezienie idealnej kompozycji kolorystycznej niż metoda prób i błędów. Nawet jeśli niektóre pomysły okażą się porażką nie poddawajcie się i eksperymentujcie dalej. Wiosenne dekorowanie drzwi to przecież dobra zabawa.
Wicie wianków – krok po kroku:
1. Wicie wianków jest przyjemne. Potrzebne są dwie ręce i narzędzia: sekator lub nożyce, drut oraz obcęgi. Wszystkie czekają w domu na stole, a ja biorę sekator i ruszam wycinać proste, wierzbowe gałęzie. Będą bazą przyszłych wieńców ,wianków i wianuszków.
2. Zaczynam od uformowania koła o żądanej średnicy. Będzie wygodniej, jeśli pierwsze okręgi zwiążecie drutem , wtedy robota nie straci początkowego wymiaru. Kolejno zaplatam wierzbowe gałązki, za każdym razem zaczynając z innego miejsca.
3. To co zbędne i wystaje, wyrównuję sekatorem.
4. Na koniec ostrożnie wplatam gałęzie z baziami i gotowe. Wieniec na drzwi można dodatkowo udekorować wiosennymi kwiatami.
Powodzenia.