Wiosenna łąka kwietna

0

Ciekawą alternatywę dla systematycznie koszonego trawnika może stanowić łąka kwietna, która bardzo dobrze pasuje do ogrodów naturalnych, rozległych i swobodnych. W zależności, od warunków, jakie panują w ogrodzie oraz od naszych preferencji możemy zdecydować się na założenie łąki najbardziej dekoracyjnej wiosną, od marca do czerwca lub najefektowniejszej w pełni lata, w lipcu i sierpniu. Do utworzenia łąki wiosennej, oprócz wcześnie kwitnących bylin i roślin dwuletnich wykorzystujemy również kwiaty cebulowe i to one w największym stopniu mają wpływ na jej charakter.

Decydując się na cebulki wybieramy te gatunki i odmiany, które nadają się do naturalizacji – czyli po posadzeniu będą przez wiele sezonów rozrastać się i zagęszczać za pomocą cebulek przybyszowych albo rozsiewając się z nasion. Najczęściej sadzimy krokusy, przebiśniegi, botaniczne odmiany narcyzów i tulipanów, śnieżniki, cebulice albo szachownicę kostkowatą, która ma tę zaletę, że jako jedna z nielicznych roślin cebulowych sprawdza się na terenach bardzo wilgotnych.

 

wiosenna łąka kwietna

Narcyzy i prymulki na półcienistej łące kwietnej

 

Jako rośliny towarzyszące stosujemy wcześnie zakwitające byliny, m.in. dzikie lub półdzikie pierwiosnki, np. występujący w wielu kolorach pierwiosnek wyniosły (Primula eliator) i żółty, o drobnych kwiatach pierwiosnek lekarski (Primula veris). Obydwie rośliny, podobnie jak kwiaty cebulowe będą dobrze rosły nie tylko na stanowisku słonecznym, ale także w półcieniu, np. w pobliżu liściastych drzew i krzewów. W miejscach słonecznych pięknie rozkwitnie w maju i czerwcu jaskier ostry (Ranunculus acris) – i firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi). Obie rośliny w fazie intensywnego wzrostu potrzebują sporo wilgoci, potem, w pełni lata zadowolą się bardziej suchą glebą. Na suchszych stanowiskach sprawdzi się np. babka średnia (Plantago media), brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus) albo komonica zwyczajna, (Lotus corniculatus) – są to byliny rozkwitające w maju.

 

wiosenna łąka kwietna

Słoneczna łąka kwietna z narcyzami

 

Jak założyć i pielęgnować wiosenną łąkę kwietną?

1. Ze względu na wymagania roślin cebulowych, wiosenne łąki kwietne należy zakładać w miejscach przynajmniej umiarkowanie żyznych i wilgotnych, ewentualnie także suchszych, ale z możliwością podlania w przypadku wystąpienia wiosennej suszy.

2. Najlepszym terminem jest wczesna jesień, kiedy wysiewamy nasiona trawy i polnych bylin oraz sadzimy cebulki kwiatowe. Opcjonalnie nasiona wysiewamy wiosną, a cebule dosadzamy w tym samym roku jesienią.

3. Przed siewem należy starannie przygotować stanowisko poprzez spulchnienie gleby i usunięcie uporczywych chwastów, takich jak np. perz i podagrycznik. Jeśli je pozostawimy, te silne i dominujące rośliny w kolejnych latach mogą z łatwością zdominować całą łąkę kwietną.

4. Wybierając kwiaty polne przeznaczone do obsiania łąki lepiej wybrać więcej gatunków niż mniej. Dzięki temu mamy więcej szans na zgranie wymagań stanowiskowych roślin z rzeczywistymi warunkami w ogrodzie. W efekcie część słabo dopasowanych gatunków może zniknąć w jakiś czas po zasianiu, ale znajdą się również takie, dla których stanowisko będzie optymalne.

5. Koszenie łąki w pierwszym roku po siewie wykonujemy dopiero w pełni lata, aby wszystkie posiane rośliny zdążyły wykształcić i rozsiać nasiona. W kolejnych latach wiosenną łąkę pierwszy raz ścinamy pod koniec czerwca. Koszenie przynajmniej raz w roku jest niezbędne, aby zapobiec wrastaniu niechcianych roślin leśnych, takich jak np. brzozy, topole czy sosny.

6. Łąkę kwietną kosimy na wysokości ok. 7-10 cm, czyli wyżej niż tradycyjne trawniki – dlatego najlepiej użyć do tego celu podkaszarki.

7. Kwiaty polne dobrze rosną bez nawożenia i na stanowiskach mniej zasobnych łatwiej konkurują z trawą. Dodatkowe składniki odżywcze warto jednak punktowo dostarczyć kępom kwiatów cebulowych, najlepiej po pojawieniu się pierwszych liści w sezonie.

8. Łąka kwietna nie nadaje się do intensywnego użytkowania. Jeśli przebiegają przez nią szlaki komunikacyjne, to najlepiej obsiać je samą trawą i kosić z taką częstotliwością, jak tradycyjne trawniki. Dzięki temu uzyskamy wygodne i malownicze ścieżki.

Dobrze prowadzona łąka kwietna utrzymuje dekoracyjność przez wiele lat. Warunkiem powodzenia w jej uprawie jest dopasowanie roślin do warunków glebowych, co pozwoli na osiągnięcie równowagi tak niezbędnej w naturalnych systemach. Przez pierwsze lata warto łąkę uważnie obserwować i ewentualnie, w przypadku zanikania gatunków, spróbować dosiać lub dosadzić inne, które być może będą lepiej rosły w naszym ogrodzie.

You might also like More from author

Leave A Reply