Wiejski ogródek błyskawicznie
Kolorowe rabaty przypominające naturalne łąki kwietne już od dłuższego czasu cenione są przez wielu ogrodników. Obecnie piękny ogród zakwita nie tylko dostojnymi różami, peoniami czy hortensjami. Przekonaliśmy się (również za namową wielu światowej sławy projektantów zieleni), że równie ciekawe mogą być przeróżne kompozycje z drobnych, ale licznych kwiatów, które do tej pory widzieliśmy często tylko na naturalnych stanowiskach. Kwiatowe łączki można komponować samodzielnie, wybierając nasiona roślin jednorocznych lub dwuletnich, które dobrze radzą sobie na półdzikich stanowiskach. W sprzedaży dostępne są również gotowe mieszanki nasion na różne rodzaje gleb. Na niewielkie powierzchnie można również zastosować maty nasienne z kompozycją kwiatów polnych i ogrodowych.
Kwiaty w firmowym zestawie maty W.Legutko
Na zdjęciach przedstawiamy jednoroczną łączkę uzyskaną z maty Przedsiębiorstwa Nasiennego W.Legutko. W firmowym zestawie nasion przytwierdzonych do cienkiej, biodegradowalnej tkaniny znalazły się m.in. różnokolorowe chabry, ślazówki, szałwie, słoneczniki, cynie, rudbekie, szarłaty, kosmosy i dzwony irlandzkie. Dzięki zastosowanym roślinom, które rozkwitały stopniowo od lipca aż po wrzesień, w ekspresowym czasie powstał ciekawy, prawie naturalny zakątek, licznie odwiedzany przez pszczoły i inne owady zapylające. Mata znajdująca się w jednym opakowaniu wystarcza na założenie łączki kwiatowej na około jednym metrze kwadratowym powierzchni ogrodu. Tkaninę można dowolnie przycinać i ułożyć w formie obwódki albo zwartej kompozycji. Fragmenty maty można również wkomponować w ogród bylinowy na większej powierzchni.
Użycie maty zwalnia nas z zakupu kwiatów w oddzielnych opakowaniach – co jest istotne, jeśli chcemy obsiać tylko niewielką powierzchnię ogrodu – po prostu nie marnujemy czasu, nasion i pieniędzy. Ponadto w firmowym zestawie znalazły się głównie rabatowe pewniaki, które dobrze radzą sobie na większości gleb ogrodowych, czyli sukces zasiewu gwarantowany. Z drugiej strony stosując matę nie mamy zbytnio wpływu na zawartość łączki – musimy zgodzić się z pomysłem firmowych projektantów.
Matę nasienną stosujemy na dobrze uprawionej ziemi ogrodowej. Tkaninę rozkładamy w wybranym miejscu w niewielkim zagłębieniu i przykrywamy ją 1-2 centymetrową warstwą gleby. Przez pierwsze dwa – trzy tygodnie – czyli okres kiełkowania nasion, dbamy, aby ziemia na rabacie była stale wilgotna. Następne zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do podlewania w okresach suszy i usuwania chwastów. Odchwaszczanie trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie i z rozmysłem, ponieważ uprawiane, młode rośliny pojawiają się nieregularnie i można je pomylić z tymi niechcianymi.