Trentham Gardens w Staffordshire

0

W roku 1833 angielski arystokrata Duke of Sutherland postanowił całkowicie odnowić starą posiadłość w Trentham, zaprosił więc do współpracy wybitnego architekta Sir Charles Barry’a. Projektant stworzył niespotykanej piękności pałac oraz rozległe ogrody – wszystko na wzór bogatego w zdobienia stylu włoskiego. 

 

Trentham Gardens. Fot. K Bellingham

 

Pomiędzy posiadłością a rozległym jeziorem rozpościerały się symetryczne partery ogrodowe i tarasy zdobione kamiennymi  balustradami, pawilonami oraz kunsztownymi rzeźbami  i fonatannami.  Ogrody w Trentham wkrótce zostały okrzyknięte ‘Wersalem Śrokdowej Anglii’ .  Nikt nie przypuszczał, że niecałe 100 lat później posiadłość zostanie całkowiecie opuszczona – a wszystko za sprawą wielkiej rewolucji przemysłowej. Przemysł rozwijający się szczególnie szybko w tej części Anglii przyczynił się do mocnego zanieczyszczenia rzeki Tren, która przepływała przez teren posiadłości Trentham. Właściciele zmuszeni byli opuścić swoją siedzibę, a pałac wraz z ogrodem  pozostawione bez opieki zaczęły powoli zamieniać się w ruinę. Włoskie tarasy stały się miejscem spotkań lokalnej młodzieży, a w pięknej oranżerii w latach 50tych XX wieku organizowano zabawy i tańce.  Pewnego feralnego dnia wybuchł tu wielki pożar, który strawił większość budowli ogrodowych i część pałacu.

Smutne dla Trentham czasy nie trawały jednak długo. W drugiej połowie XX wieku posiadłość wraz z ogrodami zastały wykupione i całkowiecie odremontowane, a następnie udostępnione do zwiedzania. Jest to szczególnie ciekawe miejsce, ponieważ do obsadzeń starych parterów ogrodowych zatrudniono jednych z najbardziej awangardowych projektantów naszej epoki. Projektem głównej części tarasów zajął się słynny designer Tom Stuart Smith, dzięki któremu wśród eleganckich topiar oraz rzeźb pojawiły się setki rozczochranych bylin oraz traw ozdobnych. Dodatkowo w roku 2007 swój ślad pozostawił w tym czarującym miejscu mój faworyt: całą wschodnią część parteru została zaprojektowana przez samego Piet’a Oudolf’a.  Oczyszczono także sąsiadujący z ogrodem las, który udostępniono wszystkim chętnym miłośnikom spacerów wśród dzikiej przyrody – na ścieżce leśnej możńa znaleźć między innymi specjalne kryjówki do obserwacji ptaków.

 

Trentham Gardens zimą. Fot. K Bellingham

 

Na odwiedziny Trentham Gardens należy przeznaczyć cały dzień, a ogrody wraz z centrum ogrodniczym i rozległą ‘wioską sklepów’ są otwarte i prawdziwie atrakcyjne przez cały rok.  We wrześniu 2010 roku posiadłość zdobyła jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie “Rewaloryzacji  oraz Popierania Rozwoju Historycznych Parków i Ogrodów”. 

  Więcej informacji na temat Trentham możne znaleźć na http://www.trentham.co.uk/trentham-gardens.

You might also like More from author

Leave A Reply