Dalie jak talerze (obiadowe)

0

Tak zwane dalie dinner plate (wielkości talerza obiadowego) to rarytasy dla miłośników roślin konkretnych, widocznych z daleka i często budzących zdumienie. O przynależności do grupy decyduje rozmiar kwiatów, sięgający nawet 30 cm średnicy.

Sklep Na Ogrodowej

Pojawienie się takiego okazu na działce lub w ogrodzie przydomowym to zawsze powód do dumy (sama słyszałam pełne podziwu opinie gości i sąsiadów wygłaszane nad pojedynczym kwiatostanem takiej dalii). Poszczególne rośliny nie wykształcają zbyt wielu kwiatów, ale te, które się pojawiają są rzeczywiście spektakularne.

Dahlia Autumn Sunburst

Dalia Autumn Sunburst

Pod względem uprawowym dalie dinner plate nie są bardziej wymagające od innych przedstawicieli tego gatunku. Najlepiej rosną na glebie żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej, koniecznie w miejscu słonecznym. Jak wszystkie dalie są żarłoczne, potrzebują sporej dawki kompostu lub przekompostowanego obornika. Przy nawożeniu mineralnym nie należy przesadzić z dostarczaniem azotu – bo efektem będą raczej dorodne liście niż kwiaty. W sezonie wegetacyjnym trzeba dbać, aby gleba wokół roślin była stale wilgotna. Dalii dinner plate nie można pozostawić bez podpór – ogromne kwiaty, szczególnie pod wpływem deszczu lub wiatru łatwo się pokładają i wtedy tracą na dekoracyjności.

Dalia Fleurel. Fot. ibulb

 
Dalia Fleurel

Dalie dinner plate możemy podziwiać na rabatach lub wykorzystywać na kwiat cięty – bukiety wstawiamy do ciężkich, solidnych wazonów. Jeśli kwiatostany pozostają na roślinie, to wraz z pierwszymi objawami więdnięcia należy je niezwłocznie obciąć. Ogłowiona roślina skieruje wtedy wszystkie siły witalne na tworzenie nowych pąków i wykształcanie świeżych, pełnych wigoru kwiatów aż do pierwszych przymrozków.

You might also like More from author

Leave A Reply