Puszyste sasanki

0

Sasanki pojawiają się w ogrodach na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia. Często sadzimy je obok kwiatów cebulowych takich, jak krokusy, cebulice czy tulipany, ponieważ nie ma zbyt wiele innych bylin, które w tym czasie zdążyłyby  już zakwitnąć. Sasanki wykształcają jasnofioletowe, aksamitne, dość duże dzwonkowate kwiaty. Ich cechą charakterystyczną są gęste włoski pokrywające całą roślinę. Sasanki osiągają wysokość około 20-30cm. Często uprawiane są na skalniakach lub małych rabatach. Preferują stanowiska słoneczne i suche z glebą o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.  Po dwóch, trzech latach uprawy tworzą zwarte kępy, gęsto pokryte kwiatami. Ciekawie wyglądają również po przekwitnięciu, ponieważ ich owocostany pokryte są długimi, gęstymi włoskami. Sasanki rozmnażamy z nasion lub przez podział większych kęp wiosną, po przekwitnięciu.

Sklep Na Ogrodowej

Na stanowiskach naturalnych sasanki występują w Azji Wschodniej (m.in. na Syberii) oraz w Europie, w tym również na terenie Polski. W naszym kraju rośnie
• sasanka otwarta (Pulsatilla patens) – kwitnie na przełomie marca i kwietnia, kwiaty wykształca przed rozwojem liści,
• sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) – kwitnie w tym samym czasie, wytwarza nieco drobniejsze kwiaty, niż poprzedni gatunek oraz
• sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- o dużych, jasnofioletowych kwiatach pojawiających się w kwietniu. Wszystkie gatunki sasanek są w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową.

W ogrodach najczęściej spotykamy fioletową sasankę zwyczajną i jej odmiany o kwiatach białych (‘Alba’) i czerwonych (‘Rubra’).

You might also like More from author

Leave A Reply