Projektowanie ogrodu – jak zrobić to dobrze?

0

Moda na atrakcyjne ogrody szturmem podbija polskie podwórka. I choć samodzielne zaprojektowanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym, to satysfakcja jest gwarantowana! W tym artykule zdradzimy kilka patentów, które pomogą Ci w wyczarowaniu zachwycającej przestrzeni.

Pierwsze kroki w ogrodzie

Z aranżowaniem ogrodu jest o tyle trudniej niż z mieszkaniem, że ciągle się rozwija, ewoluuje, żyje. Zasada estetyki jest tu drugorzędna – ważniejsze od tego, co nam się podoba, jest to, jakie mamy do dyspozycji warunki. Rodzaj gleby może skutecznie wyeliminować pewne gatunki roślin, które – choć piękne i efektowne – mogłyby się nie przyjąć w naszym klimacie. Dobrą praktyką jest także wybór jedynie kilku rodzajów roślin – zbyt wiele odmian blisko siebie mogłyby stać się przytłaczające dla przestrzeni, która będzie sprawiała wrażenie zdezorganizowanej.

Aby uniknąć efektu chaosu, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad, którymi kierują się wprawni specjaliści. Architektura ogrodowa zakłada, że centralna część powinna pozostać niezapełniona, gdyż mogłoby to budować nieco przytłaczający obraz. Wszelkie rośliny dobrze jest rozmieszczać w pewnej odległości od wyznaczonego środka działki, na przykład zgodnie z linią ogrodzenia. Dobrze jest też zwrócić uwagę, na wysokość tego, co posadzimy – im dalej, tym wyższe mogą być rośliny. Pierwszy plan zarezerwowany jest zatem dla trawy i niedużych kwiatów, na kolejnym powinny znaleźć się krzewy, a na ostatnim drzewa. Logiczne rozmieszczenie roślin sprawi, że ogród będzie sprawiał wrażanie uporządkowanego i estetycznego.

Praktyczne podejście

Dobrze jest zastanowić się nad funkcjonalnością dostępnej przestrzeni. Inaczej rozplanujemy ogród kwiatowy, w którym pierwsze skrzypce odgrywają niezbyt popularne odmiany roślin. Można wtedy postawić na reprezentacyjne rabaty otaczające pięknie oświetlone, drewniane dekoracje. Architektura ogrodowa jest zależna od naszych oczekiwań wobec terenu. Jeśli nasz ogród ma stanowić miejsce sportu i rekreacji lepiej jest umieścić rośliny wokół granicy działki, a centralny jej punkt przeznaczyć na boisko. Będzie to wymagać nie tylko precyzyjnego wyrównania powierzchni, ale też posadzenia odpowiedniej trawy i jej właściwej pielęgnacji.

Ogród to wyjątkowa przestrzeń, która może stać się naturalnym przedłużeniem domu. Fanom grillowania z pewnością przypadną do gustu altany, które pomagają stworzyć wyjątkową przestrzeń do rodzinnych spotkań. Jeśli w domu obecne są dzieci, dobrze jest pomyśleć o atrakcjach takich jak drewniany domek z huśtawką, który stanie się nie tylko ciekawym dodatkiem aranżacyjnym, ale przede wszystkim źródłem radości. Zwieńczeniem nowoczesnego ogrodu mogą być oryginalne ścieżki z kamienia, czy zachwycające oczka wodne, które pomogą stworzyć wyjątkowy klimat wokół domu.

You might also like More from author

Leave A Reply