Jakie drzewka owocowe wybrać do swojego ogrodu?

0

Przyszły właściciel drzewka owocowego ma do podjęcia istotną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego gatunku. Na co warto zwrócić uwagę, by być zadowolonym z podjętej decyzji i cieszyć się owocami z własnego ogrodu? Jakie kwestie oprócz preferowanego smaku są niezwykle istotne podczas dokonywania tego wyboru? Sprawdźmy.

Drzewka owocowe – które z nich są łatwe w uprawie?

Dla wielu osób jedną z najistotniejszych kwestii jest prosta uprawa danego drzewka. Może być to związane z wygodą, a także byciem osobą początkującą w kwestii pielęgnacji drzewek owocowych. Zdecydowanie najprostszą uprawą charakteryzują się jabłonie. Między innymi z tego właśnie względu cieszą się oną ogromną popularnością. Charakteryzuje je odporność na niesprzyjające warunki pogodowe, a także mogą być uprawiane na różnego rodzaju glebie. Dodatkowo owoce w przypadku tego drzewka mogą być uzyskane w okresie jesieni nawet przy braku jego pielęgnacji.

Warunki atmosferyczne panujące na terenie Polski sprzyjają również uprawie czereśni. Pomimo że gruszki mogą być bardziej wymagające, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, nie wymagają one specjalnego nawożenia. Warto również w tym kontekście zwrócić uwagę na śliwy, wśród których można znaleźć samopylne odmiany. Z kolei wśród owoców, które są niezwykle trudne w uprawie w naszym kraju i wymagają dużego nasłonecznienia, przez co nie jest łatwo uzyskać pożądane owoce, można wymienić m.in. brzoskwinie i morele.

Branch of peach tree

Drzewka owocowe – które gatunki najszybciej dają owoce?

Wśród właścicieli samych drzewek owocowych najszybciej owoce mogą uzyskać posiadacze wiśni, które będzie można otrzymać nawet po 2 latach od zasadzenia. Pyszne owoce można będzie w tym wypadku spożywać w okresie wakacyjnym. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o czereśnie, których owoce pojawiają się z początkiem lata, brzoskwinie, jak również nektaryny, których można się spodziewać pod koniec sierpnia. Osoby, którym zależy na szybkim uzyskaniu pysznych owoców, powinny również rozważyć uprawę krzewów, które jednocześnie mogą być łatwe w pielęgnacji. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują krzewy truskawki, jagód, malin, które można podzielić na jednoroczne owocujące w okresie jesiennymi i dwuletnie, których owoce można uzyskać co 2 lata na przełomie czerwca i lipca, jak i agrestu.

Apple tree in the farm

Drzewka owocowe – które sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkiej działki?

Nie mniej ważnym czynnikiem, na podstawie którego można dokonać wyboru, jest wielkość działki. Osoby, które nie muszą oszczędnie gospodarować teren, mogą postawić na odmiany niskopienne. Mniejsza wielkość drzewa to nie jedyna zaleta. Właściciele takich drzewek mogą również spodziewać się szybszego owocowania. Ciekawym rozwiązaniem są również drzewka, które można hodować nawet na balkonie czy tarasie w donicy. Wśród nich można wymienić m.in. wiśnię karłową i brzoskwinię miodową, które dają pyszne owoce.

Warto zwrócić uwagę również na miniaturową jabłoń oraz śliwkę, które oprócz niewielkich gabarytów są proste w utrzymaniu i nie wymagają dodatkowego przycinania. Miniaturowe drzewka owocowe to również idealne rozwiązanie dla osób mających problem na zdecydowanie się na jeden gatunek i chciałyby spróbować różnych możliwości. Alternatywnym rozwiązaniem są drzewka owocowe kolumnowe. Powinny na nie zwrócić uwagę osoby, którym zależy na tym, aby drzewka zajmowały mało miejsca.

You might also like More from author

Leave A Reply