Podpórki i płotki do warzywnika

0

Wiele gatunków roślin uprawnych wymaga do prawidłowego rozwoju różnego rodzaju podpórek, wszystkie należy zabezpieczyć przed intruzami, którzy nie zwracają uwagi na nasze zasiewy. Właśnie dlatego różnego rodzaju płotki, ogrodzenia i podpory potrzebne są praktycznie w każdym warzywniku.

 

Fot. K Bellingham

Gałązki leszczyny i brzozy to najlepsze podopry dla groszku. 

 

Nie muszą to być elementy kosztowne albo trudno dostępne. Elementy podpierające rośliny powinny dawać się łatwo usuwać – bo zgodnie z zasadą płodozmianu – w kolejnym roku będą potrzebne prawdopodobnie w innym miejscu. Najważniejsze, aby spełniały swoją funkcję, pozwalając na swobodny wzrost warzyw. Oto kilka prostych pomysłów.

Dla warzyw pnących, takich jak fasola tyczna czy fasolnik chiński należy  przygotować wysokie rusztowania, sięgające około 2 m. Do tego celu wykorzystamy tyczki bambusowe związane u góry dla zapewnienia stabilności, ale także dłuższe gałęzie pozostałe po wiosennej przecince w ogrodzie. Do wsparcia warzyw pnących możemy użyć także specjalnie przygotowanych wiklinowych podpórek, które dobrze spełniają swoją funkcję i jednocześnie wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Warzywa wysokie, które mogą wylegać, np. bób i groch, będą potrzebowały krótszych podpórek, które możemy dodatkowo wzmocnić sznurkiem. Tak jak w poprzednim przypadku, mogą być to odpowiednio głęboko wciśnięte grubsze gałązki.

 

Fot. K Bellingham

Przygotowanie rusztowań dla fasoli tycznej z gałęzi leszczyny. 

 

Wiotkie, wysokie warzywa takie jak pomidory czy papryka potrzebują indywidualnych, stabilnych podpór. Tu nadają się drewniane listewki i paliki, ale również grubsze patyczki bambusowe. Dodatkowo rośliny nalezy podwiązywać.

Jeśli teren warzywnika odwiedzają zające, konieczne bywa zabezpieczenie grządek siatką metalową lub plastikową rozpiętą na słupkach lub ułożoną wprost nad zasiewami. Płotki z siatki, wikliny lub drewna sprawdzą się także, jeśli posiadamy energicznego psa albo kury.

O tym warto pamiętać:

* Podpory należy zakładać jak najwcześniej, aby nie uszkodzić roślin. Dla warzyw wysiewanych do gruntu (np. fasola) najlepiej w czasie siewu. Dla warzyw sadzonych z rozsady (np. pomidory) – w czasie wysadzania sadzonek.

* Podpory powinny być na tyle mocne, aby wytrzymać ciężar roślin obciążonych wodą lub narażonych na silny wiatr

* Wszelkiego rodzaju drewniane listewki, tyczki i podpory bambusowe należy dość głęboko zakopać, aby zachowały stabilność.

* Rośliny w trakcie wzrostu należy obserwować i w razie potrzeby przywiązywać do podpór (np. pomidory).

* Po sezonie tyczki, listewki i gałązki, które nie uległy zniszczeniu suszymy i przechowujemy w zadaszonym miejscu do następnego sezonu – w czasie kolejnej wiosny z pewnością się przydadzą.

 

Fot. K Bellingham

You might also like More from author

Leave A Reply