Ogrody Dorothy Clive w Shropshire

0

Ogrody leśne Dorothy Clive to miejsce pełne prawdziwie pomysłowych obsadzeń – każdy zakątek jest świetnie dopracowany i na żadnej rabacie nie widać ani centymetra pozostawionej bez roślinności gleby. Dzięki licznym rododendronom, klonom japońskim oraz dzikim wiśniom wiosna jest tu szczególnie piękna i kolorowa. Bardziej otwarte części ogrodu są obsadzone setkami tulipanów, które kwitną w kompozycjach z niezapominajkami oraz lakami pachnącymi.

Miejsce to staje się jeszcze bardziej fascynujące, gdy poznaje się jego historię. W roku 1940 była to stara, porzucona żwirownia, która jednak wydała się ciekawym wyzwaniem dla Pułkownika Harry’ego Clive’a – postanowił założyć tu ogród dla swojej chorej żony. Miał nadzieję, iż Dorothy Clive będzie mogła się w nim wyciszyć i odpocząć pośród łagodnych pagórków porośniętych bujną roślinnością. Stworzyli razem w ogrodzie piękny wodospad oraz kaskadę z wodą delikatnie uderzającą w kamienne progi, a także  liczne zaciszne miejsca otoczone pachnącymi krzewami i bylinami.

 

Dorothy Clive Gardens. Fot. K Bellingham

 

Krajobraz żwirowni pozwolił Clive’owi stworzyć ogród o bardzo zróżnicowanym terenie, co sprawia iż jest to szczególnie atrakcyjne miejsce. Na jego 3,2 ha przeważają gleby kwaśne – stąd taka ilość nasadzeń leśnych i oczywiście rododendronów, azalii, pierisów, klonów japońskich oraz magnolii. Leśne rabaty zdobią paprotki, języczki, rodgersie, irysy oraz funkie.

Ogródy Doroty Clive to miejsce warte odwiedzin. Znajduje się w hrabstwie Shropshire i jest otwarte od marca do października. Na miejscu są herbaciarnia, toalety oraz obszerny parking. Więcej informacji TUTAJ.

 

Dorothy Clive Gardens. Fot. K Bellingham

 

Więcej zdjęć w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply