Piękna i smaczna fasola tyczna

0

Fasola tyczna to urocze, smaczne i bardzo zdrowe warzywko. Moja teściowa uważa je nawet za najsmaczniejsze ze wszystkich letnich darów ogrodu i pomimo tego, że nie ma warzywnika, to zawsze obsadzi fasolą tyczną chociażby dużą donicę na patio – oczywiście z odpowiednimi podporami (najczęściej jest to wigwam z większych pałeczek bambusa). Bardzo zdziwiło mnie po powrocie do kraju, że fasola tyczna uprawiana jest u nas głównie jako … roślina ozdobna. W Anglii to naprawdę jedno z najpopularniejszych warzyw i nikomu do głowy nie przyszłoby, żeby podsadzać nią siatkę ogrodzeniową czy pergolę – nie jest przecież aż tak ozdobna biorąc pod uwagę imme pnącza. Ale w warzywniku fasola tyczna może być prawdziwą gwiazdą. Sadzimy ją u siebie każdego roku obowiązkowo i bezproblemowo dostarcza nam dużo satysfakcji oraz zdrowej ‘zieleniny’ do obiadu przez cały lipiec i sierpień.

 

Fasola tyczna. Fot. K Bellingham

Fasola tyczna na wigwamach leszczynowych.

 

Widoczna na zdjęciach fasola tyczna to fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus L.).  Charakteryzuje się bardzo długimi strąkami oraz pędami. Większość odmian spokojnie dorasta do 3m i więcej.

 

Jak uprawiać fasolę tyczną:

1. Jako przybysz z ciepłej i bardzo odległej Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej – fasola tyczna nie toleruje chłodu. Uprawiana jest w Europie jako roślina jednoroczna. Nasiona jej wysadzamy do gleby ( po 2 sztuki do jednego dołka o głębokości 5cm) późną wiosną, gdy temperatura gleby osiągnie około 12oC i obficie podlewamy.

2. W chłodniejszych rejonach kraju lub na cięższych glebach, nasionka fasoli tycznej warto wysiać do małych doniczek lub większych multipalet w szklarni lub na parapecie. Wysiewy ‘pod szkłem’ można rozpocząć już w kwietniu.

3. Po wschodach nasion pozostawiamy w dołku lub doniczce tylko jedną siewkę – tę słabszą wyrywamy. Pozostałą roślinkę obwijamy dookoła tyczki i w razie potrzeby na początku podwiązujemy.

4. Fasola tyczna to silnie rosnąca roślina, która wymaga mocnych podpór w formie leszczynowego lub bambusowego wigwamu albo konstruckji przypominającej ścianę (jak na zdjęciach) – muszą być one wysokie na około 2,5m lub więcej. Uwaga! Podpory muszą być gotowe przed wysianiem lub wysadzeniem fasoli, a ich tyczki (na jedną tyczkę przypada jedna fasola) powinny być oddalone od siebie o 30cm.

 

Fot. K Bellingham

Zbiory fasoli tycznej. 

 

5. Dobrym kompanem dla fasoli tycznej jest groszek pachnący, gdyż jego piękne i mocno pachnące kwiaty wabią większą ilość insektów zapylających również te mniej atrakcyjne kwiatki fasoli.

6. Pamiętajmy, iż fasola tyczna należy do rodziny roślin bobowatych (grupa roślin strączkowych), co oznacza iż świetnie radzi sobie z wiązaniem wolnego azotu z powietrza, z którego sama potrafi korzystać. Jej korzonki po obumarciu i odcięciu sekatorem  rośliny jesienią warto pozostawić w glebie do naturalnego rozkładu (można glebę z nimi przekopać podobnie jak w przypadku zielonego nawozu). Dla silnego i zdrowego wzrostu rośliny należy jednak wzbogacić jej stanowisko obornikiem na 2-3 tygodnie przed sadzeniem.

7. Fasola tyczna przy zastosowaniu płodozmianu powinna znaleźć się na zagonie z innymi roślinami z rodziny bobowatych (wszelkie fasolki oraz groszki). Można na tym samym zagonie również sadzić cebulę, szalotkę, pomidory, seler naciowy, ziemniaki oraz przed- i poplony takie jak:  sałata, szpinak, rzodkiewka. W kolejnym sezonie na zagonie tym powinny rosnąć rośliny kapustne, które chętnie wykorzystają zasoby azotu w glebie pozostawione przez korzenie roślin z grupy strączkowych.

 

Fot. K Bellingham

Starajmy się zbierać fasolę tyczną gdy jej strąki osiągną max 20cm długości. 

 

8. Plony fasoli tycznej należy zbierać regularnie – przynajmniej 2 razy w tygodniu, gdy nadal są młode, giętkie i smaczne. Strąki powinny mieć około 15 – 20cm długości – większe fasole są zbyt twarde, a pozostawianie ich na roślinie mocno hamuje rozwój nowych kwiatów.

 

Jak jeść fasolę tyczną?

Aby przygotować fasolę tyczną do spożycia należy przy każdej fasolce odciąć ogonek i ostrym nożykiem grzebiety z obu stron. Potem wystarczy pokroić ją na mniejsze kawałki (około 2,5cm) i ugotować na parze. Pysznie smakują podawane z masłem i bułką tartą na ciepło.

 

Fot. K Bellingham

Przygotowanie fasoli tycznej do spożycia

You might also like More from author

Leave A Reply