Nowa motylarnia na Kaszubach

0

Jeśli chcecie osobiście poznać te fascynujące insekty, to będąc na północy kraju nie możecie przegapić takiej atrakcji. Na początku sierpnia odbywają się w Motylarni w Blizinach dni motyli, które uświecone będą obecnością największej ćmy na świecie! Pochodzący z Azji nocny motyl z rodziny pawicowatych ma rozpiętość skrzydeł do 25-30 cm i żyje zaledwie kilka dni. Dorosła postać nie odżywia się, korzysta jedynie z pokarmu zgromadzonego podczas życia larwalnego. Aktualnie w motylarni jest 5 dorosłych motyli i 15 kokonów.

Pawica. Fot. A Hubeny-Żukowska

Oto ćma pawica – największa ćma na świecie. 

Co to jest motylarnia?

MOTYLARNIA to specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym oglądać można różne gatunki motyli, obserwować fazy rozwoju poczwarek i poznawać ciekawe fakty z ich życia. Motyle egzotyczne czyli takie, które pochodzą z ciepłych krajów, potrzebują specjalnych budynków, w których panuje wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza. Pierwsza motylarnie powstała w Wielkiej Brytanii pod koniec roku 1970. Pierwsza w Polsce Motylarnia istnieje od 2000 roku i znajduje się  w Poznaniu, na terenie Nowego Zoo przy ulicy Krańcowej 81. Na terenie Trójmiasta są jeszcze Motylarnie w Parku Oliwskim oraz w ZOO w Gdańsku-Oliwie.

W Motylarni w Blizinach pokazane są gatunki motyli rodzimych czyli takie, które występują na naszych polach i łąkach. Chociaz są piękne, to niestety zanieczyszczenie powietrza oraz rozbudowa miast przyczynia się do ich wymierania – na terenie Motylarni można dowiedzieć się, jak o nie dbać i cheonić. Miejsce to wyposażone jest w karty informacyjne, na których opisano rodzime insekty. Znajdziecie na nich ciekawe fakty na temat pożywienia gąsienic i dorosłych motyli, przebieg rozwoju motyla od jajeczka do dorosłego owada. W motylarni posadzone są rośliny, którymi motyle w obu stadiach rozwoju żywią się. Jeżeli będziecie wytrwałymi obserwatorami może uda się Wam odnaleźć jajeczka motyli złożone na liściach, żerującą gąsienicę lub poczwarkę zawieszoną gdzieś pośród roślin. Jeżeli będziecie zachowywać się spokojnie to, kto wie, może któryś z nich usiądzie Wam na ramieniu?

 

You might also like More from author

Leave A Reply