Perła renesansu – Ogrody Villandry

0

Malownicza Dolina Loary ma wiele do zaoferowania turystom, kochającym zabytkową architekturę i historyczne ogrody. Jednym z najczęściej odwiedzanych tam miejsc jest Château de Villandry, czyli XVI-wieczny zamek z przepięknymi ogrodami z epoki odrodzenia.

 

Ogrody Villandry

 

Spektakularny zamek został wybudowany na ruinach średniowiecznej fortecy, w latach 1532 – 1536, przez ministra finansów oraz ambasadora Francji we Włoszech, Jeana Le Bretona. Le Breton zafascynowany pięknem włoskich ogrodów renesansowych, postanowił odtworzyć ich ducha w swojej francuskiej posiadłości. Niestety wraz z upływem czasu ogrody Villandry poddały się XIX-wiecznej modzie na romantyczny, angielski park. Dawną świetność odzyskały dopiero na początku ubiegłego stulecia, kiedy to zostały odkryte przez młodego lekarza z Hiszpanii, Joachima Carvallo. Nowy właściciel uznał, iż jardin à l’anglaise kompletnie nie pasuje do renesansowego zamku i przywrócił ogrodom styl sprzed wieków.

Obecnie Villandry są pod opieką prawnuka Joachima Carvallo, który nie tylko czuwa nad dziedzictwem przodka, ale również dba o rozwój tego malowniczego zakątka. Co roku sadzi się tu 70 000 warzyw oraz 30 000 kwiatów, a dwa razy do roku przycina się bukszpany, które zajmują powierzchnię 52 kilometrów.

W Villandry odnajdziemy kilka ogrodów tematycznych, jak choćby ogród wodny z jeziorkiem w kształcie lustra Ludwika XV, jednakże najbardziej znanym jest potager, ogród kuchenny, w którym uprawia się organiczne warzywa w niezwykle dekoracyjny sposób.

 

Ogrody Villandry

 

Ozdobne ogrody użytkowe znane już były w średniowieczu, kiedy to mnisi w klasztorach komponowali grządki w geometryczne wzory. Z Włoch natomiast zaczerpnięto pomysł na wprowadzenie do ogrodów kuchennych fontann i klombów z kwiatami. Tutejszy potager wyróżnia się ścieżkami w kształcie krzyża, w którego końcach posadzono krzewy róż, symbolizujące mnichów dbających o swe uprawy.

Ogrody Villandry nie tracą na atrakcyjności nawet poza letnim sezonem, stąd też można je odwiedzać przez cały rok.

 

Więcej informacji o pięknych ogrodach oraz wnętrzach na:

 

laj

You might also like More from author

Leave A Reply