Czosnek niedźwiedzi powraca na salony

0

Przed laty zepchnięty do lamusa, wyparty przez swojego pospolitego brata. Mało znany w domowej kuchni, dziś powoli wraca na salony. Kiedyś z powodzeniem stosowany w medycynie ludowej. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) – zwiastun wiosny, prawdziwa, naturalna i mocno aromatyczna nowalijka może być uprawiana w naszym ogrodzie.

Na stanowiskach dzikich, pierwsze liście dzikiego czosnku można znaleźć już w marcu. Miesiąc później wilgotne łąki w bukowych lasach Beskidu Niskiego, zwłaszcza w okolicach Regietowa Wyżnego, pokrywają łany białych kwiatów. Jednak leśny czosnek niedźwiedzi jest pod ścisłą ochroną. Idealnym rozwiązaniem jest więc posadzenie cebulek we własnym ogrodzie lub zakup ususzonych już liści, które – choć nie aż tak aromatyczne jak świeże, wciąż zawierają wiele drogocennych witamin i minerałów.

 

Kwiatostan czosnku niedźwiedziego

 

A jeść go warto. Niezastąpiony w okresie wiosennego przesilenia czosnek niedźwiedzi, w Chinach zwany również niebiańskim, to skuteczny lek przeciw przeziębieniom. Zawiera ogromne ilości aktywnej siarki, wytwarza silne enzymy odtruwające i pozwalające na wydalanie z organizmu metali ciężkich, pestycydów, herbicydów i wszelkich związków toksycznych. Likwiduje pasożyty i drożdżaki. Pomaga nałogowym palaczom, wpływając na wytwarzanie się śluzu w oskrzelach i oczyszczając górne drogi oddechowe. Działa antynowotworowo. Rozrzedza krew, zapobiega wylewom, miażdżycy, obniża cholesterol. W Azji stosowany jako afrodyzjak. A to tylko kilka przykładów zdrowotnych wartości czosnku niedźwiedziego. Nie wspominając już o jego smaku i zapachu!

Ciekawe przepisy z zastosowaniem czosnku znajdziesz w e–Magazynie Wysowa.

Czosnek niedźwiedzi jako roślina ozdobna

Oprócz właściwości prozdrowotnych, czosnek niedźwiedzi ma również walory dekoracyjne. Rozrośnięte, soczyście zielone kępy ze śnieżnobiałymi kwiatami pięknie wyglądają na wczesnowiosennych rabatach. Czosnek dobrze rośnie w półcieniu, np. w towarzystwie ciemierników i pośród bluszczu pospolitego. W miejscach bardziej wilgotnych wytrzymuje również większe nasłonecznienie i wtedy możemy komponować go również z innymi bylinami i kwiatami cebulowymi. Czosnek niedźwiedzi świetnie nadaje się również do naturalizacji. Na dobrym stanowisku rośnie przez wiele lat, samoczynnie rozsiewajac się tworzy gęste łany ogrodowej zieleni.

Cebulki czosnku niedźwiedziego kup w SklepieNaogrodowej.

Uprawa i pielęgnacja czosnku niedźwiedziego w ogrodzie

Czosnek niedźwiedzi występujący w naturze jest rośliną leśną, która upodobała sobie stanowiska w lasach liściastych o żyznym i wilgotnym podłożu. Najlepiej rośnie na glebach lekko zasadowych, w miejscach nieznacznie ocienionych. W takich warunkach dobrze się rozrasta i rozsiewa, tworząc z upływem czasu rozległe, czosnkowe łany. Do uprawy czosnku wybierzmy zatem cienisty i wilgotny zakątek ogrodu, gdzie występuje zasobna gleba z dodatkiem ziemi liściowej. Ząbki czosnku niedźwiedziego sadzimy bezpośrednio na stanowisko stałe jesienią albo bardzo wczesną wiosną. Nasiona najlepiej wysiać jesienią.

 

Czosnek niedźwiedzi. Rys. Wikipedia

 

Po zapewnieniu właściwego stanowiska jedynym, niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym stosowanym przy uprawie czosnku jest podlewanie w okresach suszy, ale tylko w czasie wegetacji , czyli od wiosny do lipca. Potem roślina zasycha, aby pojawić się ponownie na wiosnę.

You might also like More from author

Leave A Reply