Pastelowy stół Wielkanocny

0

Pomimo tego, iż tradycyjnie barwy Męki oraz Zmartwychwstania Pańskiego to czerwnień, purpura, czerń, biel oraz złoto  – wielu z nas okres Wielkanocny kojarzy się z delikatnymi  pastelami.  To te właśnie kolory wybieramy do ozdoby pisanek, kartek świątecznych oraz uroczystego stołu.

Czemu pastele

Czas Wielkiej Nocy zazwyczaj przypada na kwiecień (czasami wczesny marzec) czyli okres wczesnej wiosny. Na budzących się z zimowego snu drzewach  rozwijają się pierwsze listki, a trawa delikatnie się zazielenia. Wkrótce rozkwitną pierwsze wiosenne kwiaty, a w zagrodach pojawią się małe kurczaczki oraz owieczki. Podobnie jak w tradycji Wielkanocnej, wiosną następuje czas odrodzenia, nowej energii i nowego początku. Wielkanoc, która rozkwita wokół nas jest pastelowa.

Pastelowy kod

Pastele to kolory tylko delikatnie nasycone barwą. Najpopularniejsze to odcienie błękitu, różu, zieleni, żółci i lawendy (jasnego fioletu). Do pasteli wielkanocnych zalicza się także lekki pomarańcz, odcienie turkusu oraz koralu. Oto ich symbolika:

• Żółty, cytrynowy – radość, szczęście, słoneczne promienie na czystym, błękitnym niebie.

• Zielony, miętowy – to nadzieja, narodziny, odnowa.

• Róż – to nowy początek, zdrowie i zwiewność.

• Pomarańczowy, łososiowy – reprezentuje świt nowego dnia, nowego sezonu.

• Lawendowy, jasny fiolet – symbolizuje coś naprawdę specjalnego.

• Błękitny, niebieski, turkus – jest kolorem nieba i czystej wody. Przypomina o pokoju i harmonii. To właśnie czyste błękitne niebo i deszcze pobudzają wiosenną roślinność do życia.

 Jak stosować

Decydując się na wykorzystanie pastelowych barw do dekoracji Wielkanocnych pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Starajmy się komponować je tu i ówdzie z mocniejszymi lub ciemniejszymi kolorami dla kontrasu. Aranżacje całkowicie pastelowe mogą wydawać się zbyt wyblakłe. Wystarczy dodać kilka złotych kwiatów narcyza lub bawełnianą serwetkę w kolorze mocnego różu (jak na fotografiach).

You might also like More from author

Leave A Reply