Czekoladowe powidła śliwkowe

0

We wrześniu zbieramy śliwki węgierki, które w porównaniu z wieloma nowymi odmianami wyglądają bardzo niepozornie. Te drobne, ciemnofioletowe owoce mają jednak wyśmienity, ceniony od lat  smak. Bardzo dobrze odchodzą od pestki i są niezastąpione, jeśli chcemy przygotować na zimę powidła śliwkowe. Przepis na powidła jest wyjątkowo prosty, brzmi mniej więcej tak: weź śliwki, wypestkuj i gotuj…i powidła gotowe.  Czemu nie zawsze wychodzą jak należy? Jednak jakieś błędy w obróbce mogą się zdarzyć.

Powidła tylko ze śliwek są wystarczająco pyszne, żeby je przygotować. Ale dla wielbicieli czekolady mamy dobrą informację, powidła czekoladowe to również mistrzostwo smaku, a zmiana w przepisie jest minimalna.

Zatem bierzemy się do pracy.

Składniki na powidła czekoladowe

3 kg śliwek, koniecznie dojrzałych, prawdziwych węgierek

100 g kakao

Cukier – opcjonalnie, jeśli wolimy słodsze przetwory, nie więcej niż 100 – 200 g na kilogram śliwek

Przygotowanie:

Śliwki myjemy i usuwamy pestki. Mielimy przez maszynkę do mięsa (taka rozdrobniona masa szybciej się zesmaży). Wkładamy do szerokiego garnka i gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 3 godzin, bardzo często mieszając. Nie warto za jednym zamachem gotować zbyt dużej ilości śliwek – łatwiej je przypalić, trudniej odparować nadmiar wody. Do wyraźnie zgęstniałej masy dodajemy kakao, mieszamy i smakujemy. Jeśli powidła są za mało słodkie dosypujemy cukier. Po zagotowaniu  można je już przekładać do słoiczków, które zakręcamy, przekładamy wieczkiem do dołu i tak trzymamy do wystygnięcia. Czekoladowe powidła śliwkowe to wspaniały dodatek do pieczywa, różnego rodzaju omletów i naleśników. I co ważne, czekoladowy smak bardzo odpowiada dzieciom, które mają wtedy smakowe skojarzenia z pewną inną czekoladową masą sprzedawaną w słoiczkach, z pewnością nie tak zdrową jak przygotowane w domu śliwkowe przetwory.

You might also like More from author

Leave A Reply