Owocowa herbatka na zimę

0

O tym, jak przetrwać zimę w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej napisano już pewnie tysiące stron. Choć wydaje się, że problem nie będzie aż tak skomplikowany, jeśli zadbamy o dwa aspekty naszego zimowego życia – ruch na świeżym powietrzu i właściwą dietę. Do listy produktów spożywczych bezcennych w czasie zimowych chłodów warto dopisać herbatkę owocową, która dostarczy nie tylko przyjemnego ciepła, ale również witamin i mikroelementów. Dobrze dobrane składniki herbatki zadbają o nasze zdrowie, a w szczególności o ładny wygląd, poczucie witalności i odporność na nasilony atak wirusów i bakterii.

Owocowa herbatka

Do przygotowania suszu na herbatkę wystarczy kuchenka z termoobiegiem lub domowa suszarka do owoców i warzyw. Owoce suszone w piekarniku, po umyciu, odsączeniu  i pokrojeniu – jeśli są duże (np. pigwowiec), rozkładamy cienką warstwą na dwóch, trzech blachach kuchennych i suszymy przez kilka godzin. Piekarnik powinien być uchylony, a temperatura około 75 stopni C. Owoce muszą być wysuszone całkowicie. Po wyjęciu z piekarnika lub suszarki przechowujemy je w szczelni zamkniętym naczyniu (np. w słoiku), aby nie zaczęły pobierać wilgoci z powietrza.

Do przygotowania suszu możemy wykorzystać owoce roślin uprawnych i dzikich.  Te najbardziej wartościowe to:

  • czarny bez
  • dzika róża
  • aronia
  • malina
  • borówka brusznica lub żurawina
  • pigwowiec

Owocowa herbatka

Ostateczny smak herbatki zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Jeśli owoce wysuszymy oddzielnie, to będziemy je mogli potem dowolnie komponować. Do urozmaicenia kompozycji smakowych można jeszcze wykorzystać miętę, suszone płatki korzenia imbiru lub kwiaty hibiskusa – które dodatkowo zapewnią herbatce rubinowy kolor. Smacznego!

You might also like More from author

Leave A Reply