Odmiany pomidorów koktajlowych w uprawie gruntowej

0

Pomidorki koktajlowe świetnie zastępują zwykłe pomidory, szczególnie jeśli zjadamy je na surowo. Gdy pojawią się na stole, to zawsze zapewniają ucztę nie tylko dla podniebienia, ale również dla oczu. Hodowcy prześcigają się w tworzeniu nowych, ciekawych odmian. Na rynku nasion corocznie można też nabyć sprawdzone, starsze odmiany. Jak zawsze, wiosną rodzi się dylemat, które odmiany wybrać, które najlepiej sprawdzą się w uprawie i będą wyśmienicie smakowały. W tym roku przetestowałam kilka odmian, pomidorki posadziłam w warzywniku pod gołym niebem. Ziemię piaszczystą i przepuszczalną, zaprawiłam wiosną przekompostowanym obornikiem i więcej nawozów nie stosowałam. Podlewałam kilka razy w lipcu i na początku sierpnia, starając się omijać liście roślin. Pomidorki doniczkowe posadziłam zarówno w gruncie jak i w pojemnikach.

ZOBACZ

Pomidor koktajlowy wysoki RADANA to mój tegoroczny zdecydowany faworyt. Pomidorki są w kształcie małych gruszek, rosną zebrane w grona po kilkadziesiąt sztuk. Smakują wyśmienicie … pomidorowo – nie są zbyt słodkie (jak np. Sungold) ani zbyt wytrawne. Skórka delikatna, piętka prawie niewyczuwalna. Rośliny rosną bujnie, tworzą silne krzewy o grubych pędach. Wymagają wysokich podpór i sporo miejsca. Odmiana dekoracyjna, nie tylko na talerzu, ale również na rabacie.

Radana

Pomidor koktajlowy wysoki MIRABELL to mistrz świata w zawiązywaniu owoców. Na jednym wiechowatym gronie wyrasta chyba z setka kwiatów, które stopniowo zakwitają i zawiązują owoce. Owoce kształtem i cytrynowym kolorem przypominają mirabelki, ale są od nich drobniejsze. Odmiana rośnie silnie i potrzebuje dobrego podparcia, a także sporo miejsca, aby grona pomidorków nie były stłoczone i mogły swobodnie rosnąć. Odmiana dekoracyjna, nie tylko na talerzu, ale również na rabacie.

Mirabell

Pomidor koktajlowy wysoki SUNGOLD – rośnie szybko, wysoko i zawiązuje sporo gron od kilkunastu do nawet około 30 owoców. Pomidorki w pomarańczowym kolorze są wyjątkowo słodkie – czasami wydają się za słodkie na warzywną przekąskę np. do mięs. Ale zerwane wprost z krzaka są wyśmienite. Może tylko skórka mogłaby być nieco delikatniejsza. Odmiana wymaga wysokich podpór – nawet do 2 m i poskromnienia wzrostu, szczególnie w uprawie gruntowej – ponieważ owoce zawiązane w drugiej połowie lata nie zdążą dojrzeć.

Sungold

Pomidor koktajlowy wysoki CHICCO ROSSO – bardzo plenny, wręcz obsypany podłużnymi gronami drobnych, czerwonych, okrągłych owoców. I rośnie również bez opamiętania – potrzebne są podpory nawet do 2 m. Oczywiście wierzchołki pędów od początku sierpnia warto już przycinać – owocom zawiązanym od połowy sierpnia trudno już będzie dojrzeć w uprawie gruntowej. Pomidorki smaczne i dekoracyjne.

Chicco Rosso

Pomidor koktajlowy GARTENPERLE – to bardzo plenna odmiana pomidora pojemnikowego o gęstym, krzaczastym pokroju. Gałązki są dość długie (ok. 30 – 40 cm) i wiotkie, dlatego polecałabym tę odmianę do uprawy w wiszących koszach albo w wysokich donicach – wtedy pędy mogą swobodnie zwisać. Owoce okrągłe lub owalne w kolorze i o smaku malinowym (!), bardzo dobre. W gruncie tę odmianę uprawia się trudno, ponieważ pędy prawie płożą się po ziemi i bardzo trudno uchronić je od kontaktu z wilgotnym podłożem. W doniczce natomiast pomidorki rosną bardzo dobrze, choć jak wszystkie warzywa w uprawie pojemnikowej wymagają specjalnej uwagi.

Gartenperle

Pomidor koktajlowy VENUS – niska odmiana o zwartym pokroju – osiąga około 30 cm wysokości i tworzy krótkie grona niewielkich, okrągłych pomidorków. W opisie producenta pomidorki powinny być pomarańczowe – u mnie były intensywnie żółte, umiarkowanie smaczne. Rośliny wyglądają bardzo dekoracyjnie i nadają się do najmniejszych ogródków tarasowo – balkonowych. W ogrodzie, posadzone przy wysokich odmianach, wyglądają jak pomidorowe maskotki.

Venus

Ze wszystkich opisanych odmian w uprawie gruntowej, bez oprysków i nawożenia mineralnego udało mi się zebrać dość obfite plony, oczywiście adekwatne do pokroju i siły wzrostu rośliny. W trzeciej dekadzie sierpnia, wraz z ochłodzeniem i zwiększonymi opadami deszczu, na większości roślin pojawiły się jednak oznaki chorób grzybowych – delikatne i wrażliwe pomidory nie radzą sobie w trudniejszych warunkach pogodowych bez ochrony chemicznej. Te owoce, które zdążyły dojrzeć były pyszne i zdrowe i chociaż plonowanie nie trwało zbyt długo, to miałam pewność, że moje pomidory to pełnowartościowe warzywa bez dodatku środków chemicznych.

Więcej o odmianach pomidorów do uprawy gruntowej znajdziesz tutaj.

You might also like More from author

Leave A Reply