Giardini La Mortella

0

Giardini La Mortella, leżące w dolinie włoskiej wyspy Ischia, to magiczne miejsce, gdzie miłość do muzyki łączy się z pasją do roślin.

Śródziemnomorskie ogrody La Mortella powstały w 1958 roku dzięki Susanie Walton, żonie angielskiego kompozytora, Williama Waltona. Lady Susana i William poznali się w Argentynie, gdzie po zawarciu związku małżeńskiego postanowili przenieść się do Europy. Sir William nie zamierzał jednak spędzić reszty życia w blasku londyńskich świateł, pragnął izolacji, miejsca, które byłoby natchnieniem dla jego twórczości. Z pomocą przyszła mu żona, która pragnęła z tego „kamieniołomu”, jak określił posiadłość Laurence Olivier podczas odwiedzin u państwa Waltonów, stworzyć coś nieziemskiego. Do swojego planu włączyła słynnego architekta krajobrazu, Russella Page’a.

Russell Page pochwycił pomysł swojej zleceniodawczyni i zamierzał na tej wulkanicznej wyspie wyczarować ogród, który będzie przypominał baśniowe miejsce, gdzie żyją elfy oraz wróżki, jego ideą było również znalezienie zajęcia dla pani Walton na długie lata.

Wkrótce dolinę Waltonów pokryły palmy, aloesy, meksykańskie agawy oraz cała masa paproci. Specjalnie z Argentyny sprowadzono eukaliptusy, jakarandy i puchowce wspaniałe. Do nich dołączyły egzotyki z Wysp Kanaryjskich, Izraela oraz Tajlandii. A pośród całej tej bujnej zieleni i gąszczy kolorowych kwiatów znalazło się miejsce na romantyczne fontanny, które strumieniami szemrzącej wody przypominają, iż La Mortella to ogrody pełne muzyki.

Giardini La Mortella zostały podzielone na kilka tematycznych części. Odnajdziemy tu zagajnik miłorzębów dwuklapowych, a także tzw. „Victoria House”, czyli grotę z oczkiem wodnym, wypełnionym królewskimi liliami wodnymi, które można było zobaczyć między innymi na Chelsea Flower Show w 2000 roku.

W kwietniu warto tu się wybrać ze względu na kwitnące bodziszki maderskie, lato to natomiast najlepsza pora na obejrzenie kaskady pomarańczowych kwiatów drzewa z Afryki równikowej, a mianowicie spatodei dzwonkowatej.

La Mortella nie zawiedzie również wielbicieli śródziemnomorskiej roślinności. Kwitną tu drzewka truskawkowe, żeleźniaki, lawendy, a także mirt zwyczajny, od którego ogrody wzięły nazwę („mortella” po włosku znaczy mirt).

Ogrody zostały udostępnione zwiedzającym dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Można je zwiedzać od marca do listopada w wybrane dni. W czasie sezonu odbywają się tu muzyczne recitale oraz występy orkiestry młodych muzyków.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OGRODU GIARDINI LA MORTELLA

W NASZEJ GALERII DNIA 


 laj

Opowieści o pięknych ogrodach i wnętrzach znajdziecie na:

poezja-designu.pl


You might also like More from author

Leave A Reply