Lato już wkrótce zawita w Twoim ogrodzie

0

Późna wiosna i lato to najpiękniejszy czas dla posiadaczy ogrodów – przysparza jednak sporo pracy zapaleńcom ogrodnictwa. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, pojawiają się pachnące kolorowe bzy, konwalie (nie bez powodu nazywa się je kwiatami „majowymi”) czy azalie. Gorąca czerwcowa aura zapewnią idealne warunki kwitnącym piwoniom, dzwonkom czy czerwonym makom, w lipcu zaś możemy cieszyć się zapachem malw, lilii i różnorodnych kwiatów jednorocznych.

Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyglądał pięknie przez wszystkie miesiące, musimy się o niego odpowiednio zatroszczyć już od wczesnej wiosny, podczas której warto rozpocząć porządki w naszym ogrodzie. Poniżej prezentujemy Państwu krótki harmonogram prac ogrodniczych.

Maj
W maju warto kontynuować porządki rozpoczęte wcześniej oraz wysiew nasion. Powinniśmy także zająć się trawnikiem. Jest to bardzo dobry czas na wysadzanie roślin o małej tolerancji na przymrozki. Prześwietlamy krzewy kwitnące wczesną wiosną, usuwamy przekwitnięte kwiatostany roślin cebulkowych (narcyzów, hiacyntów czy tulipanów). To również odpowiedni moment na sadzenie drzew i krzewów iglastych oraz roślin kwitnących w lecie, takich jak dalie czy mieczyki. W tym miesiącu wysiewamy do gruntu kwiaty jednoroczne, np. maciejkę, chabry, czarnuszkę, a w drugiej, cieplejszej połowie maja, również warzywa – fasolę, groch, rzodkiew, dynię, cukinię czy kabaczka.

Czerwiec
Ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne – ciepłe i często suche dni, niezbędne będzie regularne podlewanie roślin, dostarczanie im pokarmu w postaci nawozu oraz spulchnianie gleby. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także plewienie chwastów, które pomoże zapobiec niekontrolowanemu kwitnieniu oraz wydawaniu nasion przez te niechciane rośliny. W przypadku, gdy posiadamy trawnik, musimy zatroszczyć się o jego regularne strzyżenie. Czerwiec jest miesiącem, w którym wysiewamy byliny i rośliny dwuletnie. Pod koniec miesiąca wykopujemy także cebulki, które suszymy i następnie przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu, aż do ponownego ich zasadzenia w okresie jesiennym. Jeśli posiadamy oczko wodne, to przyszedł właśnie najlepszy moment na obsadzenie go roślinnością.

Lipiec
W lipcu należy skupić się głównie na pielęgnacji roślin – podlewamy je, odchwaszczamy, nawozimy, tniemy oraz usuwamy przekwitłe kwiatostany. To również ostatni moment na zasianie roślin dwuletnich – stokrotek, malw, bratków czy goździków.  W lipcu mamy już spore zbiory w warzywniku, przycinamy także zioła, aby lepiej się rozkrzewiły. Nie zapominamy także o trawniku lub łące kwietnej, które wymagają w tym okresie szczególnej opieki oraz koszenia. Warto pamiętać, że nawadnianie roślin najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem, wtedy obeschnięte rośliny nie zostaną uszkodzone przez silne, południowe słońce.

Ze względu na fakt, iż wybór odpowiednich, wysokiej jakości sadzonek oraz narzędzi ogrodniczych jest rzeczą czasochłonną, warto skorzystać z możliwości zakupów internetowych (np. www.promoszop.pl ), dzięki czemu oszczędzimy nie tylko, bezcenny w tym okresie czas, ale również pieniądze.

Fot. dollarphotoclub

You might also like More from author

Leave A Reply